آشنایی با ویروس جدید کرونا عامل بیماری کووید-۱۹ – همشهری آنلاین

میزان سرایت دهندگی ویروس چقدر است؟ میزان سرایت دهندگی یا واگیردار بودن یک ویروس از شخص بیمار به اشخاص دیگر برحسب نوع ویروس متفاوت است. برخی از ویروسها مانند ویروس سرخک بسیار واگیردار هستند و ویروسهای دیگر کمتر واگیردار هستند. یک عامل دیگر این است که آیا انتشار ویروس در اجتماع پایدار است یا بهعبارتدیگر انتشار ویروس اصطلاحاً در «چندین نسل افراد» تداوم دارد یا نه.

تغذیه مناسب، آب زیاد، سبزیها و میوهها اینها عوامل بسیار مهمی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک میکنند. در مورد پیشگیری منظورمان یک حس مسئولت پذیری هم هست که میخواهیم پیشگیری کنیم که نه تنها خودمان بیمار نشویم بلکه دیگران را هم بیمار نکنیم. پس به تمام نکات ذکر شده فوق توجه کنید تا جامعه سالمتری داشته باشیم. توجه کنید که نکات پیشگیرانه ذکر شده اگرچه بهظاهر ساده و بدوی به نظر میرسند ولی فوقالعاده مؤثر هستند.

در آینده، برخی تغییرات در واکسیناسیون مانند استفاده از دوز اضافه و دیگر بروزرسانیها شاید ضروری باشد. اما کار مهم در این میان این است که واکسینه شوید و تمهیدات لازم برای کاهش شیوع ویروس را انجام دهید – این امر به کاهش احتمال پرش ژنتیکی در ویروس کمک میکند.

  • ورم چشم
  • افزایش تعداد کسانی که واکسن دریافت میکنند؛
  • کاهش شنوایی ناگهانی بهعنوان یک علامت اولیه
  • آبریزش بینی و عطسه

روش پلاسما درمانی بر اساس استفاده از آنتی بادی های اختصاصی ضد ویروس SARS-CoV-2 در افراد بهبود یافته از بیماری کووید-19 در جهت درمان مبتلایان بد حال این بیماری می باشد. از این رو, بسیاری از بیماران بهبود یافته از بیماری کووید-19 برای اهداء پلاسما خود داوطلب میباشند. این روش برای درمان بیماری های SARS و MERS نیز کاربرد داشته است. استفاده از این روش در افراد مبتلا به فرم حاد و شدید بیماری کووید-19 نتایج مطلوبی را نشان داده است.

به عنوان مثال، به نظر می رسد افرادی که در معرض omicron قرار دارند سریع تر بیمار می شوند و ممکن است علائم متفاوتی نسبت به سایر انواع مختلف داشته باشند. چه زمانی باید آزمایش کووید بدهیم؟ با توجه به احتمال دوره کوتاهتر، توصیه می شود که هر کسی که با فرد آلوده در تماس بوده است، حدود 72 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آزمایش قرار گیرد. برای میلیونها نفری که هیچ گونه تماس با کووید در معرض ابتلا به کووید ندارند، اما در تعطیلات با دوستان و خانواده دور هم جمع میشوند، عاقلانه است که بعد روز گردهمایی یک آزمایش سریع انجام دهند.

از تماس نزدیک با هر کسی که عوارض شبیه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دارد اجتناب کنید. اتیکت سرفه را رعایت کنید (از سایرین دور شوید، سرفه و عطسه را با دستمال کاغذی یا لباس بپوشانید) و دستهایتان را تمیز کنید. کسانی که به آسیا سفر میکنند نباید به بازار پرندگان و حیوانات بروند، از جمله بازارهای “خیس”. آیا درمان یا واکسن برای آن وجود دارد؟ هیچ واکسنی برای محافظت در مقابل COVID-19 وجود ندارد. هیچ درمان بخصوصی برای COVID-19 وجود ندارد. تشخیص زود هنگام و مراقبتهای حمایتی عمومی مهم است.

در صورت وجود تب، سرفه و احساس تنگی نفس، فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است این علائم به دلیل وجود عفونت دستگاه تنفسی یا مشکلات جدی دیگر باشد. پزشک متخصص را در مورد سوابق سفرهای اخیر یا هر گونه تماس و بازدید با مسافرین دیگر مطلع کنید. چرا؟ این کار در فرستادن شما به مرکز پزشکی مناسب کمک میکند. همچنین به جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس COVID-19 و دیگر ویروسها کمک میکند.

انستیتوی ملی بهداشت آمریکا در حال کار بر روی واکسن علیه ویروس جدید است، اما ماهها طول میکشد تا کارآزماییهای بالینی انجام شود و بیش از یک سال زمان میبرد تا وارد بازار شود. ممکن است با دوری از افراد بیمار، بتوان تا اندازهای خطر ابتلا به این ویروس را کاهش داد. همچنین از تماس دستها با چشم، بینی و دهان باید خودداری شود. شستن دستها با آب صابون، حداقل به مدت 20 ثانیه هم از جمله توصیههای متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است. همچنین برای مبارزه با این ویروس، تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است و باید در طول روز مواد غذایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکنند را مصرف کنید.

۲۶- همان، کتاب تورات، سفر تثنیه، باب ۷، شماره یک و دو. ۲۷- همان، شماره شانزده. ۲۸- همان، باب ۲۰، شماره چهارده. ۲۹- همان، شماره چهارده و پانزده. ۳۰- همان، شماره هفده. ۳۱- ر. ک: قحطی بزرگ، دکتر محمدقلی مجد، مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی. ۳۲- ایلان پایه، نسل کشی فلسطینیان، ترجمه آزاده کشور دوست.