آمریکا معافیت تحریمی برنامه صلحآمیز هستهای ایران را بازگرداند

جو بایدن همچنین گفت که دولت او شش میلیون شغل جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری به ٣.٩ درصد کاهش یافته است. این شکاف ایجاد کرد؛ از طرفی بیکاری ایجاد کرد و از سوی دیگر یک نگرش ضدمهاجرتی و ناسیونالیستی ایجاد شده است. این برنامه چیزی است که پیشینیان اوباما سعی در روشن ساختن آن کرده بودند، اما اوباما آن را عملی کرد؛ همچنین این سیاست را به علت محدودیت بودجه دفاعی به سختی پیگیری می­کند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در راستای سیاست فشار حداکثری، معافیت تحریمی برنامه صلح آمیز هستهای ایران را لغو کرده بود. بنابراین، سیاست خارجی تعارضی ایران با امریکا بر اساس اشتیاق ایران به پذیرش خطرات نهفته که ماهیت رمانتیک، عدالت گرا و قیامت نگر دارد، شکل گرفته است.این امر منجر به طرح هدف های فراگیر در سیاست خارجی ایران شده است.

بطور خلاصه باید گفت؛ تجربه 30 سال حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به ما می گوید که به نحو قابل توجهی، جهت گیری و شیوه رفتاری دولت در عرصه بستگی به دقایق فرهنگی و هویتی نخبگان حاکم در هر مقطعی دارد.

پس از تنشهای بین دو کشور در سال ۲۰۱۴ آغاز شد، اوکراین یک پیشرفت جدی در نوسازی نظامی ایجاد کرد. مناطق غرب روسیه با توجه به همسایگی با اوکراین و نیز نزدیکی به کشورهای عضو ناتو که کانون تنش بین روسیه و غرب است، برای روسها اهمیت فراوان دارد و وضع آمادگی رزمی نیروهای نظامی مستقر در این مناطق توجه خاص می شود.

مناطق خاور دور روسیه شامل شبه جزیره کامچاتکا، جزیره ساخالین و جزایر کوریل جنوبی با توجه به قرار گرفتن در منطقه اقیانوس آرام که جولانگاه واحدهای دریایی آمریکا شده است، ازنظر استراتژیکی و امنیتی برای روسیه اهمیت فراوان دارد و روسها پیشرفته ترین تسلیحات خود ازجمله سیستم های پدافند موشکی اس-۴۰۰ و مجموعه های موشکی ساحلی باستیون و جنگنده های پیشرفته سوخو را در این مناطق مستقر کرده اند.

نظامیان روس مستقر در این مناطق بطور غیرمنتظره به حالت آماده باش در آمده و در مواضع خود مستقر شده اند. واحدهای نظامی مجهز به این تسلیحات، آن را در مکان های پیش بینی شده مستقر می کنند و به استتار تانک ها و آتشبارها و نفربرهای زرهی می پردازند و در این مرحله به اقدامات مهندسی رزمی توجه خاص می شود.

همچنین آمریکا، نیروهای خود را برای آموزش ارتش اوکراین در این کشور مستقر کرده است. پس از آن، اگرچه روسیه به طور رسمی این ساختارها را به رسمیت نشناخت، اما از بسیاری جهات از آنها حمایت کرد و هر دو را به خود وابسته کرد. یکی از مهمترین ابعاد اهمیت یافتن تنش اوکراین و روسیه برای ترکیه، این است که فروش ۲۰ فروند پهپاد پیشرفته بیرقدار به اوکراین، عملاً تحریک و اعتراض مقامات روسی را به دنبال آورده است.

منابع اگاه گفته اند محمود المشهدانی رئیس اسبق پارلمان عراق، خودش رئیس سنی این دور از پارلمان خواهد بود. بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود.

کارشناسان معتقدند که بخشی از منافع سیاسی ترکیه در گرو این است که ناچار نشود در صورت افزایش تنش بین روسیه و اوکراین، موضع جانبدارانه اتخاذ کند. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت: حضور نظامیان آمریکا مغایرتی با منافع این کشور در افغانستان ندارد. تعداد نیروهایی که روسیه در طول سال به مرز اوکراین منتقل کرده به حدود یکصد و بیست هزار نفر افزایش یافته است.

تبلیغات این کاهش ممکن است به دلیل مشکلاتی باشد که بایدن در اولین سال ریاست جمهوری خود با آن مواجه بود، از جمله افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹، افزایش تورم و خروج آشفته ارتش از افغانستان در تابستان امسال. در چارچوب این پیشرفت، اوکراین، انواع مختلفی از سلاح ها را برای تجهیز ارتش خود برای مقاومت در برابر تهاجم احتمالی ایالات متحده تهیه کرد.

اقدام مهم در این سطح، طراحی نقشه روابط تجاری کشور بهگونهای است که هم با استفاده از احیای احتمالی برجام، بخش اصلی تجارت از مسیرهای فعلی با هزینهای کمتر انجام و این مسیرها پایدار شوند و هم انجام بخشی از تجارت به طرف غربی اختصاص یابد تا بتوان با تامین منافع کشورمان و طرفهای مقابل بهطور توامان، انگیزههای لازم طرفین را برای حفظ توافق در سطح مطلوبی نگه داشت.

کشورهای غربی و کییف به تازگی ادعاهایی درباره «تهاجم» احتمالی روسیه به اوکراین منتشر کردهاند. با این حال، هنگامی که استراتژی امنیتی و سبک عملیات روسیه با این پارامترها ارزیابی شود، مشاهده خواهد شد که روسیه دلیل معتبری برای حمله به اوکراین ندارد، چنین عملیاتی با فرهنگ استراتژیک روسیه مطابقت ندارد و تحرک تجربه شده منجر به چنین نتیجه ای نخواهد شد.

بر اساس گزارش گالوپ، میزان محبوبیت بایدن در میان مستقلها از زمان روی کار آمدن وی در ژانویه ۲۰۲۱ کاهش یافته است و از ۶۱ درصد در هنگام ورود به دفتر به ۳۳ درصد در اوایل این ماه کاهش یافته است.

گزارش دیگری که خبرگزاری ریانووستی به نقل از حوزه نظامی شرق روسیه منتشر کرد، حاکی است که در استان ساخالین و جزایر کوریل واقع در خاور دور روسیه اقدامات برای بررسی آمادگی رزمی واحدهای نظامی این مناطق از ساعات اولیه بامداد امروز آغاز شد. روسیه و چین به عنوان دو قطب اصلی مدل جهان «چند قطبی» در برابر مدل جهان «تک قطبی» مورد نظر آمریکا حمله به ساختمان کنگره این کشور را فرصتی ایدهآل برای زیر سوال بردن دموکراسی غربی یافتند.

از اینرو ایالات متحده با ائتلاف گستردهای همکاری خواهد کرد تا این شبکه مرگ را نابود کند»(The White House, 2014: 5-6).از اتکا به هنجارها یا نهادهای بینالمللی یا تفاهم و شناخت، سخنی در میان نیست.

در حالی که مقامهای رژیم صهیونیستی تلاش زیادی دارند تا سنتهای یهودی را با استانداردهای مدرن در جامعه این رژیم تطبیق دهند اخیرا دستورات جدید برای نظامیان ارتش صهیونیستی به منظور اجباری بودن تراشیدن ریششان اعتراض فراوان برخی خاخامها را در پی داشته است.

در گذشته مشاوران امنیت ملی این کار را میکردند. بایدن سال گذشته در زمان ورودش به کاخ سفید سالمندترین رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین دوره احراز این سمت بود.

رئیسجمهوری آمریکا همچنین با اشاره به دستاوردهای داخلی دولتش طی یک سال گذشته، گفت تعداد افراد واکسینهشده در ایالات متحده از دو میلیون نفر به ٢٠٠ میلیون نفر افزایش یافته است و اکنون ٧٠ درصد آمریکاییهای بالغ کاملا واکسینه شدهاند. نباید فراموش کرد که این کشور در طی هزاران سال، از حملاتِ اقوام و کشورهای مختلف به خاک خود رنج برده و اکنون به خوبی می داند که قدرت در حوزه نیروی زمینی برای آن کاملا ضروری است.