افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی؛ مفید یا مضر؟

این انحصار و تعارض منافع، باعث آن شده است که علیرغم رشد قابل توجه دانشگاههای علوم پزشکی، ظرفیت پذیرش پزشک تغییر قابل توجهی نداشته باشد. در ادامه برخلاف اشکانیان، ساسانیان، چندان تحت تأثیر یونانیان نبودند و در تغییر پوشاک، تاجها و داشتن گوشواره طی دورهٔ ساسانی، گرایش به نفی نقش بیگانگان، دیده میشود.  درمورد مسئله آموزش پزشکی، به نظر نمیرسد مشکل کمبود ظرفیت و زیرساخت قابل توجه باشد زیرا همان طور که گفته شد تعداد دانشگاههای علوم پزشکی در سه دهه گذشته افزایش چندبرابری داشته است در صورتی که ظرفیت پزشکی تغییر قابل توجهی نداشته است. اما افزایش تدریجی این مشکل را دارد که اجرای آن در سالهای آینده دچار مشکل شده و طرح به صورت ناقص اجرا شود.

  • انجام چکاپهای واژینال
  • شهرخبر – علل پف صبحگاهی چشم چیست؟
  • سابقه خانوادگی
  • آرد برنج دو قاشق سوپخوری
  • یک لیوان سرکه ی طبیعی (خانگی)

به علاوه پیری جمعیت در چند سال آینده و افزایش نیاز به خدمات بهداشتی درمانی نیز نیاز به افزایش سرانه پزشک را بیش از پیش ضروری میکند. مشخص شدن عدد برای این افزایش و همچنین چشم انداز رسیدن به این عدد نیازمند کار کارشناسی است که متاسفانه تا کنون از وزارت بهداشت صورت نگرفته است. دانشگاههاي علوم پزشكي از 16 دانشگاه در سال 74 به حدود 48 دانشگاه در سال 88 افزايش يافته اما ظرفيت پذيرش از سال 74 كمتر شده و در سال 88 با وجود سه برابر شدن واحدهاي اين دانشگاهها، پذيرش دانشجو در رشتههاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي كمتر از سال 74 بوده است. در این باره آقای عباسپور رئیس کمیسیون آموزش در سال ۸۵ اینگونه میگوید: از آن جا كه دانشگاههاي علوم پزشكي از حدود 16 دانشگاه در سال 74 به حدود 48 دانشگاه در سال 88 افزايش يافته است، براي كميسيون آموزش و تحقيقات قابل قبول نيست كه ظرفيت پذيرش در دانشگاههاي علوم پزشكي از سال 74 كمتر شود و در سال 88 با وجود سه برابر شدن واحدهاي اين دانشگاه، پذيرش دانشجو در رشتههاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي كمتر از سال 74 باشد.

سازمان نظام پزشکی، مجلس شورای اسلامی(به خصوص اعضای کمیسیون بهداش و درمان) و وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی ذینفعانی هستند که به این موضوع واکنش نشان دادهاند و به ترتیب میتوان گفت بیشترین اثرگذاری را بر موضوع دارند. ◀️ با پیگیری های رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و نماینده حوزه انتخابیه ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی ، برای اولین بار پذیرش رشته های مازاد ظرفیت شهریه پرداز و اخذ سهمیه پزشکی و پرستاری از سایر دانشگاه های علوم پزشکی برای داوطلبان بومی حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر صورت خواهد پذیرفت.

در این زمینه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی ارائه داد که میتوان از آن استفاده کرد. از سال ۱۲۱۹ تا ۱۲۲۱ میلادی، در زمان فرمانروایی خوارزمشاهیان، ارتش چنگیز خان مغول، ایران را متحمل هجومی خشن و ویرانگر کرد. درآمد نفتی این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی، برابر با ۵۵ میلیارد دلار بوده و ۴۵ درصد نسبت به سال پیشین آن، رشد داشتهاست. توسعهٔ صنعتی ایران از اواسط دههٔ ۱۳۳۰ شدت یافت و بخشهای گوناگون این کشور را متحول کرد.

یکی از راههای تأمین پزشک این است که ظرفیت پذیرش رشتههای پزشکی را افزایش داد. همچنین تولیدات داخلی واکسن نیز نیاز کشور را تأمین میکند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در رتبه بندی سرانه پزشک به ازای هر هزار نفر ایران در رتبه ۱۱۳ بین ۱۹۷ کشور بررسی شده قرار دارد که این مسئله نشان دهنده بحران کمبود پزشک در کشور است. “دون” گفت: دندانها همانند یک مدرک، نشان دهنده انواع مختلفی از مواردی هستند که یک فرد در زندگی تجربه کرده است. اطمینان حاصل کنید که هر گونه بیماری قابل انتقال از راه مقاربت جنسی (به عنوان مثال هرپس، کلامیدیا، و غیره) توسط یک پزشک حرفهای درمان شده است.

این درحالیست که کف مورد نیازمان در این زمینه ۲.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده و حتی بسیاری از کشورهای دنیا در این زمینه شاخصی بین ۳.۵ تا ۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارند. بعد از وقوع انقلاب اسلامی، کمبود نیروی انسانی بخش سلامت و به ویژه پزشک آنقدر مهم بود که در سال ۱۳۶۵ عامل اصلی تشکیل «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» همین موضوع شد.

به گزارش عیارآنلاین، دسترسی مناسب به خدمات درمانی و پزشک یکی از مهمترین معیارهای کارآمدی نظام­ های سلامت در دنیا است. بدون حضور پزشک خدمات تشخصیص، آزمایشگاهی و امکانات بیمارستانی نمیتواند مورد استفاده مناسب قرار گیرد. به نقل از ایسکا؛ حال که افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده، باید تمهیداتی در راستای افزایش زیرساختها و امکانات رفاهی دانشگاهها متناسب با افزایش ظرفیتها در نظر گرفته شود تا مشکلات مضاعفی بر معضلات پیشین این حوزه اضافه نگردد. اما در عین حال حتی بیشترین ارقامی هم که گفته میشود، حاکی از کمبود سرانه پزشک در کشور است. تجربه نشان داده است برخی از پزشکانی که دوره طرح خود را میگذرانند را میتوان با ارائه مشوقهای مناسب به ماندن در آن مناطق ترغیب کرد.

با توجه به وضعیت ایران از نظر سرانه پزشک در دنیا رتبه ایران در سرانه پزشک در دنیا به نظر میرسد سیاست افزایش سرانه پزشک از طریق افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی راهکار مناسب میباشد. 1) تعداد پزشکان مناسب است اما توزیع ناعادلانه است که موجب شده است که فکر کنیم تعداد پزشکان کم است. کمبود پزشک عمدتا ناشی از توزیع نامناسب است. سیاستگذاری نادرست و تعارض منافع باعث شده است که اولا سرانه پزشک در کشور بسیار پایین باشد و از طرف دیگر توزیع آن نیز در کشور بسیار ناعادلانه باشد. در میان صاحب نظران گروه اول که مخالف افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی هستند، افرادی وجود دارند که اعتقاد دارند کشور از کمبود پزشک رنج میبرد اما برای اصلاح وضع موجود، ابتدا باید مقدماتی فراهم شود و سپس به افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی پرداخت.

دکتر محمدرضا ناظر در گفت وگو با همشهری تفاوت ویژه اومیکرون نسبت به سایر سویهها را باعث بیماریزایی و سرایت قابل توجه آن عنوان کرد و گفت: اومیکرون ویژگی فرار از سیستم ایمنی بدن دارد و به همین دلیل افرادی هم که واکسن زده باشند دوباره به این ویروس مبتلا میشوند، اما شدت ابتلا و خطر بیماری در افراد واکسینه کمتر از واکسننزدههاست. ظرفیت دوره نوبت دوم (شبانه) ۲ هزار و ۸۷۱ نفر، ظرفیت محروم (زلزله زده، سیل زده و سایر مصوبات) ۲۶۳ نفر، ظرفیت دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد) ۴ هزار و ۲۷۸ نفر، ظرفیت دانشگاهها و مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی ۷ هزار و ۴۳۳ نفر و ظرفیت دانشگاه پیام نور ۳ هزار و ۵۷۲ نفر است.

برای این موضوع دو رویکرد وجود دارد: افزایش ناگهانی ظرفیت و رسیدن به سرانه مطلوب در کوتاه مدت و افزایش تدریجی ظرفیت در دوره زمانی 10 الی 15 ساله. رویکرد دوم رویکرد تدریجی و بلند مدت است که نیاز به برنامهریزی و پایش اجرای آن در بلند مدت دارد. این میزان از دهه هفتاد به بعد به کمتر از ده درصد رسید و تأثیر مهمی در رویکرد درمانی و درمان محوری ایجاد کرد.

وی به تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ حدود ۶۰ درصد ارزیابی داوطلبان به عهده آموزش و پرورش و ۴۰ درصد مربوط به کنکور سراسری است و این محاسبه ظرفیت از طریق معدل دانشآموزان است و با معدلگیری و بر مبنای آن، تاثیر قطعی در ارزیابی نهایی صورت میگیرد. وی به تدوین برنامه منشور دستیاری اشاره کرد و گفت: دستیاران تخصصی و فوق تخصصی مشکلاتی دارند که باید برطرف شود.

اگر دانشگاه یک جراح خوب تربیت کند بهتر است از تربیت ۱۰ جراح با آموزش کمتر و بی کیفیتوی تاکید کرد: موضوعی که تدوین کنندگان طرح باید توجه کنند این است که وزارت بهداشت مطالعه بسیار بزرگی در زمینه نیاز به تربیت نیروی انسانی انجام داده است و اکنون تا سال ۱۴۰۸ مشخص است که چه تعداد به پزشک، دندانپزشک، پرستار و داروساز نیاز داریم. وزیر بهداشت افزود: ستاد اجرایی گامهای بزرگی برای توسعه نقاط کمتر برخوردار برداشته و نهضت بزرگی در توسعه زیرساخت آموزشی انجام داده است.  طرح پزشکان یک ابزار بسیار خوب برای ماندگاری پزشکان در شهرهای کمتر برخوردار است.

0 دیدگاه دربارهٔ «افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی؛ مفید یا مضر؟»

دیدگاهتان را بنویسید