انتشار سند امنیت ملی دولت ترامپ

افرادی هستند که دلسوزانه و با علاقه و شوق حاضرند در کنار دولت باشند و با دولت همکاری کنند؛ از نیروهای اینها استفاده شود؛ اینها جزو ظرفیتهای کشورند. اعضای برجسته دولت در گردهماییهای سالانه این بنیاد شرکت میکنند و مایک پنس در گردهمایی اکتبر سال گذشته این بنیاد گفت «هریتیج از روز اول در کنار این دولت و رئیس جمهور مبارزه کرده است».

شرایط رو به بهبود ایران در جهان در این دولت رو به وخامت گذاشت. حقاً شهید رجائی و شهید باهنر هم همین جور بودند؛ مظهر کار و تلاش مؤمنانه و پایبندیِ بیاغماض به اصول. خوب، این هم در واقع نوعی نمودار و نمادی از همان جهتگیریهائی است که از آن دو شهید ذکر کردیم؛ یعنی شهید رجائی و شهید باهنر.

دیپلماسی ما باید با روحیهی انقلاب همراه باشد – یعنی اسلام انقلابی – این است که به ما بُرش میدهد. «یکی بر سر شاخ و بن میبرید»؛ یعنی خودشان بنشینند و بنا کنند بنِ اینمبنا و قاعده را کلنگ زدن! ما متأسفانه در برخی از اوقات گذشته، میدیدیم که بعضی از کسانی که مرتبط با مسئولین بودند یا حتی خودشان مسئول یک بخشی بودند، کأنّه از گفتمان انقلاب در مقابل دیگران شرمندهاند و خجالت میکشند که حقایق انقلاب را بر زبان جاری کنند یا آنها را پیگیری کنند یا به آنها اهمیت بدهند!

بخش دیگر قضیه این بود که قدرتهای گوناگون، پُررو، متجاوز، زورگو و دنبالهها و اقمار بیارزش آنها، میخواستند حرف خودشان را در این زمینه بر ملت ایران تحمیل کنند. امروز در عرصهی بینالمللی دیگر اینطور نیست که مسئولان کشور ما مجبور باشند دنبال حرف سیاستمداران و سیاستسازان بینالمللی بدوند؛ نه، ابتکار عمل در دست مسئولان ماست.

اعتمادبهنفس و ایمان و اتکاء به خدا در مسئولان کشور، یک چنین اثری دارد و امروز بحمداللَّه اینطور است. امروز نظام سیاسی ما اینطوری است؛ نظام باثبات، مردم مؤمن، جوانان علاقهمند، پُرتحرک و پُرشور، و مسئولان دلسوز و علاقهمند، شجاع و دارای ابتکار عمل.

نمیخواهم بگویم همهی این اقدامها صددرصد درست است؛ نه، ممکن است یک جایی هم اشتباه باشد؛ اما نفس اینکه انسان حالت دلیری در مقابل مشکلات داشته باشد و تصمیم بگیرد که برای رفع مشکلات اقدام بکند، چیز باارزشی است که این خوشبختانه هست. تقریباً آن پول یک چیزی حدود نصف این مبلغ را تامین میکند و بقیه آن باقی میماند و یک بخشی ما باید از مصوبات مجلس و منابع بودجهای استفاده کنیم و استفاده میکنیم، اما در عین حال هر ماه ما کسر داریم، برای اینکه این 3500 میلیارد تومان را به عنوان یارانه پرداخت کنیم؛ دولت حتماً باید روند پرداخت یارانهها را اصلاح کند.

مدیرعامل هلدینگ سرمایهگذاری توسعه معادن و فلزات اظهار داشت: در حال حاضر هشت معدن سنگ آهن در منطقه کردستان و همدان داریم که متناسب با پتانسیلی که وجود دارد، در حال استخراج مطابق طرح جامع هستیم تا همه مناطق غرب کشور با هم ارتباط صنعتی خوبی داشته باشند؛ اما متاسفانه زیرساختهای منطقه در حوزه آب، برق، ریل و…

به نظر من در زمینهی دیپلماسی، فعالیتهای خوبی دارد انجام میگیرد. معدن را میکاوند، برای اینکه به کان و مادهی ارزشمند کانی برسند. ، از کی تا به حال تصمیم جمعی برای عدم خرید یک کالای خاص قانونی یا غیرقانونی شده ؟ البته وارد بعضی از میدانها شدن، مشکلاتی هم ایجاد میکند؛ شکی نیست؛ اما این مشکلات، مثل مشکلات کندن یک چاه عمیق است برای رسیدن به نفت؛ بدون مشکل که نمیشود.

هرچه روابط با شوروی تیره تر می شد روابط ایران و شوروی به عنوان یک نیروی سوم گسترش می یافت و عوامل مختلفی چون تجارب گذشته ایران اشغال نظامی و خوداری روس ها از تخلیه ایران و تلاش آنها برای ایجاد حکومت های خودمختار وابسته به خود و بخصوص ترس از حمله احتمالی شوروی،در توجه بیشتر ایران به امریکا موثر بود.

در طول این چند سال در کشور کارهای وسیع عمرانی انجام گرفته؛ بخصوص در مناطق دوردست، در بخشهای مختلف؛ اینها واقعاً کارهای مهمی است؛ این یک رویکرد بسیار مهمی در حرکت دولت است. سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در بریتانیا، جنگ ۱۲ روزه در غزه را یک نبرد نابرابر بین نظامیان اشغالگر صهیونیستی و ملت سرکوبشده و بیدفاع فلسطین خواند. این اقدامات ایران تاثیر چندانی بر روابط ایران با شوروی و انگلیس نداشت فقط روابط با امریکا را بیشتر کرد.اما اقدام ایران در تصویب قانون منع واگذاری امتیاز به بیگانگان تاثیر زیادی بر روابط خارجی ایران گذاشت.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم معتقد به ساماندهی اقدامات فرهنگی است، گفت: در همین راستا، تشکیل قرارگاههای فرهنگی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد. شماری از مقامهای دولت پیشین آمریکا اظهارات حجت الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده جبهه پایداری را که مدعی اعطای حق شهروندی به دو هزار و ۵۰۰ ایرانی طی مذاکرات برجام شده بود، رد کردند.

«سالیوان» پیش از پیوستن به تیم «هیلاری کلینتون» در کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون رئیسجمهور آمریکا بود و البته در گفتوگوهای ابتدایی و محرمانه با طرفهای ایرانی درباره مذاکرات هستهای در عمان، هم حضور داشت.

از نظر سياسي، چهار سال اول دولت احمدينژاد هرچند با برخي اختلافهاي دولت و مجلس و همچنين انتقادات شديد اصلاح طلبان به وضعيت اداره کشور توسط احمدينژاد همراه بود ولي اصولگرايان، همچنان به حمايت سياسي خود از وي ادامه دادند. هاآرتص در این زمینه به یکی از سخنرانیهای مشهور سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزبالله لبنان اشاره میکند.

ایالات متحده به دنبال همکاری با روسیه در هر دو موضوع ایران و سوریه است و مایل نیست که حرکت­هایش در یکی از موضوعات، شانس موفقیت در موضوع دیگر را به خطر بیندازد. روحانی در سفر به فرانسه، با مدیرعامل شرکت نفتی «توتال» دیدار کرد و او نیز گفت که توتال آماده بازگشت به همکاریها و مشارکت سریع در توسعه میادین انرژی ایران است.

به گزارش سایبربان؛ کریستوفر پینتر (Christopher Painter)، هماهنگکننده سابق مسائل سایبری در وزارت امور خارجه در دو دولت اوباما و ترامپ میگوید، برای مقابله با ملتهای بدخواه و جنایتکاران سایبری، مشارکت بینالمللی بیشتری لازم است. این شجاعت لازم است. اما نگاه واقعبینانه ما را به این تشخیص میرساند که دلیل اصلیِ ناکامی دولتِ دوم روحانی چیزی جز این نبود که جریان اصولگرا برای ناکارآمد جلوه دادن دولت وقت از هیچ فشاری دریغ نکرد.

برجام به عنوان یکی از دستاوردهای دولت یازدهم اگرچه با عهدشکنی دولت نامتعادل ترامپ به حاشیه رفت، اما سیاست خارجی دولت روحانی و تیم دیپلماسی او تجربهای ارزشمند و متعلق به کل نظام جمهوری اسلامی و مردم است که نباید مغفول بماند. اما بیبند و باریها در تلآویو که اخیرا بسیار افزایش یافته و طبق گزارشات میتوان همه جا شاهد آن بود، باعث افزایش نرخ بیماریهایی مانند ایدز شده است.

باید عمل کنیم. عمل ما بایستی مؤید و دلیل و شاهد بر حرفهای ما باشد تا اینکه اثر بکند. صرف مدرسه، صرف جاده، صرف زندگی مردم، صرف اشتغال، صرف سرمایهگذاریهای گوناگون، به جای اینکه در راه دود کردن کالائی صرف شود که ما آن را از بیرون وارد کنیم. با تردید، با تزلزل، با ترس و لرز نمیشود کارهای بزرگ را انجام داد؛ لازم است با شجاعت وارد شد.

رئیس جمهور، اهل کار، اهل ابتکار، اهل خدمت، اهل عمل، وارد میدان و خسته نشو است؛ این، افقها را روشن میکند. گسترش نقش تسلیحات هستهای برای مقابله با حملات استراتژیک غیرهستهای یکی از چندین مسالهای است که راهبرد ترامپ را از راهبرد باراک اوباما، رئیسجمهوری پیشین آمریکا جدا میکند.

یکی از چیزهائی که من در مورد این دولت خدا را شکر میگویم، همین است که شجاعت اقدام وجود دارد. یکی از مهمترین علل ناکامی دولتها در رسیدن به اهداف سیاست خارجیشان در سایر کشورها مقاومتهایی است که در کشورهای مورد نظر در مقابل پیاده شدن آنها صورت میگیرد. جوانان ما، دانشمندان ما، قبل از آنکه کار به نقطهی فشار و حساس برسد، توانستند سوخت غنی شدهی بیست درصد را تهیه کنند و آن سوخت را تبدیل کنند به صفحهی مورد نیازی که در آن نیروگاه لازم بود تهیه شود.