انواع بازار در اقتصاد چه هستند و چه ساختاری دارند؟

حال یک سوال به وجود میآید، آیا فرآوردههای نفتی مثل بنزین و گازوئیل یا میعانات گازی و متان و غیره نیز در حکم انفال هستند که سهم وزارت نفت از آنها ۱۴.۵ درصد تعیین شده است؟ در اين نوشتار، نگارنده بر آن است تا باتوجه به اهميت شناسايي عوامل موثر بر سرمايه گذاري در کشور در حال توسعه اي همچون ايران، به بررسي تاثير درآمدهاي نفتي، بر تامين منابع مالي سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اقتصادي اين کشور بپردازد.

لذا در صورت رفع موانع و مسایل سیاسی مربوط به گسترش انرژی هستهای در جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم ، این انرژی در دهههای آینده نقش مهمی در کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانهای ایفا خواهد نمود. و لذا انرژی و جرم را میتوان به یکدیگر تبدیل کرد. تولید گاز از منابع نامتعارف آن به یکی از موضوعات مهم در عرصه امنیت انرژی جهان در سالهای اخیر تبدیل شده است.

نمودار (20)، شبیهسازی میزان ذخایر توسعه یافته برای تولید گاز طبیعی در کشور طی دوره 1414-1380 را به تصویر کشیده است. پارسجنوبی حدود ۴۰درصد از کل ذخایر تخمینی گاز ایران را به خود اختصاص داده و حدود ۸۰درصد تولید گاز ایران هم برعهده این میدان عظیم است. زیرسیستم چرخه اکتشاف و تولید گازهای متعارف به فرآیند اکتشاف، استخراج و تولید گاز در کشور برمیگردد به طوری که از اکتشاف منابع مؤثر در آینده شروع و به تولید از ذخایر توسعه یافته گازی ختم میشود.

لاوروف گفت: اصل موضوع این است که هر گونه استخراج غیرقانونی منابع طبیعی از یک کشور مستقل بدون اجازه دولت آن، غیرقانونی است و این دیدگاه ماست. افزایش آگاهی درباره استخراج غیرقانونی الماس در اردوگاههای کار اجباری و خرید و فروش آنها برای تامین گروههای تسلیحاتی، اثری منفی بر فروش الماس داشت. به منظور بررسی میزان ثبات رژیم­ها و همچنین احتمالات انتقال هررژیم به رژیم دیگر ماتریس احتمال انتقال استخراج شده است.

بررسی تاثیرهریک ازمتغیرهای کلان اقتصادی دربخش چهارم بررسی شده است. دراین پژوهش تاثیر متغیرهایی چون نرخ تورم، نقدینگی، قیمت نفت، قیمت طلا و نرخ ارز بر بازده سهام بورس اوراق بهادار تهران بررسی شده است. بالعکس، در مدل VAR نامتقارن، کاهش قیمت نفت نسبت به افزایش قیمت نفت، نقش بیشتری در نوسانات متغیرها دارد.

بطوری که آمار نشان میدهد از مجموع نیروگاههای هستهای نصب شده جهت تأمین برق در جهان به ترتیب 35 درصد به اروپای غربی ، 33 درصد به آمریکای شمالی ، 16.5 درصد به خاور دور ، 13درصد به اروپای شرقی و نهایتا فقط 0.74 درصد به آسیای میانه اختصاص دارد.

گرچه ترکیه براساس شاخصهای رقابتی در صنعت توریسم در رتبه 43 قرار دارد اما یکی از 10 کشور برتر توریستی جهان است و در سال 2018 رتبه ششم برترین کشورهای گردشگرپذیر را از آن خود کرد. اما بازار گردشگری ایران که در سال 2018 به رشد قابل توجهی در کسب درآمد حاصل از این بازار دست یافته بود در 9 ماه نخست سال 2019 نیز باتوجه به نوسانات دلار با رشد 40 درصدی در ورود گردشگران خارجی همراه بود؛ در سال 2018 اگرچه ایران با پذیرش 8 میلیون گردشگر خارجی در رتبه 89 مقاصد توریستی جهان قرار گرفت اما کسب درآمد 12 میلیارد دلاری با رشد 38 درصدی منجر به قرار گرفتن در رتبه 35 جهان شد.

چگونه در یک بازار انحصاری، سود را حداکثر کنیم؟ بر اساس گزارشها، دولت رئیسی امسال باید حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت اصل و سود اوراق بدهی دولت پیشین پرداخت کند.

این در حالی است که در سال جاری، دولت پیشبینی کرده بود که سهم نفت از بودجه ۱۴۰۰، حدود ۳۴۹ هزار میلیارد تومان بوده که ۱۵۳ هزار میلیارد تومان آن باید از محل صادرات نفت تامین میشد. گفته شده که بخش قابل توجهی از این درآمدها از محل جلوگیری از فرارهای مالیاتی محقق خواهد شد. محمد حسینی، مشاور کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مجلس در گفتگو با تسنیم گفته بود: درآمد دولت در سال ۱۴۰۱ از محل فروش نفت ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است.

با این حال، مذاکرات در سال پیش به در بسته خورد و فروش نفت ایران هم طبق گفتههای رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، به بیش ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز نرسید. به همین دلیل هم لایحه بودجه ۱۴۰۱، با پیشفروش روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز نوشته شده است.