بورس کالا چیست و نحوه انجام معامله در بورس کالا چگونه است؟

۲- حمایتهای دستوری از سهامهای خاص -علیالخصوص سهامهای شاخص ساز- تنها منجر به تعویق فرآیند اصلاح قیمتهای نسبی سهامها میشود و به زیان کل بازار خواهد بود. برای تسهیلات بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان نیز افراد میتوانند مجددا بدون ضامن و تنها با نامه کسر از حقوق خود به همراه یک سفته یا چک به بانکها مراجعه کند. بانک مرکزی میخواهد برای زهرچشم گرفتن از آنها، رتبه اعتبارشان پیش بانکها را کاهش دهد و ثبت سفارشهای وارداتی که منجر به واردات نشده است را به عنوان یکی از مولفههای اعتبارسنجی در نظر بگیرد. ساعت 24 – بر اساس وظایفی که بر عهده وزارت اقتصاد قرارگرفته است این نهاد باید با استفاده از ابزارهای قانونی مثل دریافت مالیات ونیز تعرفه واردات ونیز فروش سهام شرکتهای دولتی ونیز سایر دارایی های دولت برا هزینه های دولت درآمد فراهم کند و سازمان برنامه وبودجه نیز براساس این دارایی های قابل تبدیل به درآمد ونیز مالیات پیش بینی شده بخش هزینه ای را تنظیم کند. به صورت میانگین و با دید جهانی تمایل ثروتمندان در سرمایهگذاری در شرکتها و خرید سهام میباشد. وزیر اقتصاد در خصوص ضمانت اجرایی این مصوبه توسط بانک ها گفته است: علاوه بر نظارت شبکه بانکی و بازرسی بانک مرکزی که به صورت سنتی برای اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار نظارت دارند، همکاران ما در وزارت اقتصاد نیز به شکل ویژهای با فعال سازی سامانه نظارت مردمی وزارت اقتصاد آماده دریافت گزارشات مردمی از کل کشور در این خصوص هستند، لذا مردم میتوانند با مراجعه به بخش بازرسی سایت وزارت اقتصاد، نسبت به اعلام گزارش اقدام نمایند.

با توجه به تغییراتی که در روند اقتصادی کشور اکنون به وجود آمده است مهندس حسابداری از جمله شغل هایی است که طرفداران متعددی دارد و افرادی که حساب داری نده اند میتوانند امیدوار باشند که بیکار نخواهند بود و بدون شک در یکی از سازمان ها، ارگان ها و شرکتهای خصوصی یا دولتی میتوانند مشغول به کار شوند. از طرف دیگر، ارزشگذاری پایین تاریخی بورس در دهههای گذشته در ایران نیز میتواند یکی از عوامل رشد اخیر باشد. یکی از ویژگیهای پایا در پرداختهای شخصی و گروهی این بود که کارمزد نداشت و بخصوص در پرداختهای گروهی به کمک حسابداران میآمد تا با استفاده از شماره شبا مبالغ کوچکی چون حقوق افراد را به حسابشان واریز کنند. انجام معاملات بر اساس پیش بینی ارزش معامله و بدون در نظر گرفتن آن در روز جاری را قرارداد آتی می گویند. برای مثال، ضریب همبستگی دو جفت ارز در تایم فریم روزانه در این هفته با هفته دیگر می تواند متفاوت باشد. اتفاق مهم دیگری که در لایحه بودجه سال آینده رخ خواهد داد، این است که نرخ ارز سنا و نیما به هم نزدیک میشود که این موضوع نیز رخداد بزرگی در افزایش سودآوری شرکتها به شمار میرود. حالا اما به نظر می رسد وزیر اقتصا به جای تمرکز روی این بخش از وظایف خود با استفاده از اختیاری که بی دلیل سالهاست دراختیار این وزارتخانه قراردارد بانکهای کشوررا مجبور به پرداخت وام های خرد کرده است که می تواند در میان مدت برای دولت وبانکها دردسرهای قابل اعتنا تدارک ببیند و باری بر دوش بانکها باشد که درحال حاضر نیز با تنگنای دریافت طلب خود ارز بدهکاران روبه رو است.

در شرایطی که هنوز بحث بر سر ناعادلانه بودن همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی جریان دارد و تفاوت فاحش افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی به بحثی جدید منتهی شده است، حالا از تسهیلات مختص بازنشستگان در سال 1400 خبرهایی در دست داریم. در چنین شرایطی که هر ایرانی با مشکلات اقتصادی عمده ای دست و پنجه نرم می کند، بدون شک پیگیری اخبار اقتصادی معیشتی و اطلاع از تسهیلاتی که به هر قشری اختصاص پیدا می کند اهمیت زیادی پیدا می کند. از طرفی با رقابتهای استعماری انگلیس و روسیه در ایران، این بیگانگان بودند که افسار نظام مالی و بانکی ایران را به دست گرفته بودند و با تأسیس بانک شاهی و بانک استقراضی روس سعی در تحکیم سیاستهای اقتصادی و استعماری خود داشتند تا اینکه با پایان جنگ جهانی اول و به تبع آن خروج اشغالگران از ایران، مجلس قانون تأسیس بانک ملی ایران را در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۰۶خورشیدی به تصویب رسانید و پس از تصویب اساسنامه بانک ملی ایران توسط کمیسیون مالیه مجلس، سرانجام در۲۰ شهریور ۱۳۰۷خورشیدی فعالیت رسمی بانک ملی ایران در تهران آغاز شد. وی با بیان اینکه بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است، گفت: نرخی که در نظر گرفته ۱۸ درصد است، اما اگر مصرف کننده آخر هر ماه تسویه کند، هیچ سودی از او هم گرفته نمیشود.

در نشست رئیس جمهور با مدیران عامل بانکها مصوب شد تا پرداخت تسهیلات خرد به مردم با اعتبارسنجی جایگزین اخذ وثیقه شود. اقتصاد کلانرئیسکل بانک مرکزی گفت: با اعتبارسنجی مناسب و تعیین رتبه اعتباری متقاضیان، ریسک بانکها بالا نمیرود و با مشکل نقدینگی مواجه نمیشوند؛ اعطای تسهیلات بدون ضامن در همین چارچوب است. این وضعیت در کنار لطمات اقتصادی فراوانی که برای فعالیت های تجاری اقتصادی گوناگون در پی داشت، تا حد زیادی بر مسئله دستمزدها و تناسب سطح رفاه عمومی با نرخ تورم موثر بود. علی بهادری جهرمی – سخنگوی دولت نیز از تغییر نوع وثیقه برای وامهای زیر ۱۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: در پی این تغییر، کسی که کارمند یا حقوق بگیر ثابت دولت است میتواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند. اگر قرارداد اختیار معاملهای در یک روز معاملاتی معامله شــود، قیمت پایانی قرارداد اختیار معامله، میانگین وزنی قیمت معاملات انجام شده طی آن روز معاملاتی اســت، ولی اگر در آن روز معاملاتی، قراردادی معامله نشود، قیمت پایانی قرارداد اختیار معامله در روز کاری قبل بهعنوان قیمت پایانی در نظر گرفته خواهد شد که در صورت عدم انجام معامله بهصورت متوالی در آن نماد، این روند (استفاده از قیمت پایانی روز قبل) حداکثر تا دو روز کاری ادامه خواهد داشت، پسازآن، بورس قیمت پایانی قرارداد اختیار معامله را براساس قیمت پایانی قراردادهای زیرگروه هم ماه آن نماد یا بهصورت تئوریک محاسبه میکند.