تخلیه 2 ایستگاه مترو در پی احتمال بمب گذاری/ شیخ نمر کیست؟

ترکیب میان یک رویکرد درست به سیاست جهانی و نظام بین الملل و یک راهبرد کلان نسبت به اهداف و راه های رسیدن به آن؛ برای داشتن یک سیاست خارجی موفق و کارامد ضروری است.

پیش از 42 سال پیش حکام عرب و برخی سران فلسطین با شاخه زیتون سراغ سازمان ملل و نهادهای بین المللی می رفتند و در خواری تمام دنبال حقوقشان بودند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه و استراتژی ملت فلسطین به سوی مقاومت تغییر کرد امروز تمام فلسطینیان می دانند که آینده شان در دست خودشان است و این تنها دستاورد ایمان به مبارزه و مقاومت است.

تا قبل از خروج آمریکا از برجام در دوران ریاستجمهوری دونالد ترامپ، علیرغم پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در توافق، طرف غربی تحریمها را تنها روی کاغذ رفع کرده بود و عملاً از انتفاع اقتصادی مستمر ایران جلوگیری میکرد، در دولت بعدی آمریکا هم که ترامپ تحریمها را بهصورت مستقیم علیه ایران از سر گرفت و تحریمهای جدیدی وضع کرد، دولت بایدن هم بهقرینه شواهد مختلف همان سیاست دولت ترامپ را تا به حال ادامه داده و در بهترین حالت دنبال بازگرداندن برجام به همان ریل دوران اوباما است.

دبیر کل ناتو روز شنبه در مصاحبه با روزنامه “ساندی تلگرام” به درس عبرتهای گرفته شده از اتفاقات رخ داده در افغانستان اشاره و ابراز عقیده کرد که جنبش طالبان از این جهت موفق شد بسرعت کنترل سراسر خاک افغانستان را بدست بگیرد که اولاً مقامات محلی در این کشور بشدت دچار فساد مالی بودند و در ثانی، برنامه دقیقی برای خارج سازی نیروهای ائتلاف غربی از افغانستان، از جمله خروج نظامیان آمریکایی وجود نداشت.

منوچهر متکی با ۵ سال و ۴ ماه سابقه وزارت در دولتهای نهم و دهم طولانیترین دوره وزارت را در زمان احمدی نژاد به خود اختصاص داده بود. اینکه دولت “اشرف غنی” رئیس جمهوری سابق افغانستان دچار فساد مالی جدی بوده و توانایی مقابله موثر با طالبان را نداشت، خبر تازهای نیست. مقتدی صدر یک روز پیش از انتشار این خبر در توییتر از اعضای فراکسیون پارلمانی صدر خواسته بود که اگر کاندیدای حزب دموکرات شرایط ریاست جمهوری را ندارند، به او رأی ندهند.

بر اساس این گزارش، جلسه استماع سنا درباره مذاکرات وین درباره برجام درست یک روز پس از آن تنظیم شده است که سناتور «باب منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طی سخنرانی در سنا خواستار توقف مذاکرات وین و رویکرد سختتر دولت بایدن علیه جمهوری اسلامی ایران شد. در سوی دیگر، ضلع غربی مذاکرات وین موضعگیریهایشان درباره برجام متناقض بود.

روز گذشته “ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به دعوت از این کشور برای شرکت در نشست وزیران گروه7 برای بررسی روند اوضاع در افغانستان، اعلام کرد: «شرکای خارجی ما برخوردی غیرسیستماتیک و متناقض از خود نشان میدهند. او در ادامه این صحبتهایش استدلال کرد، حالا این جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکاست که دلیل کاهش تزریق واکسن کرونا در این کشور است، در حالی که نظرسنجیها نشان میدهند جمهوریخواهان هم حزب با ترامپ با بیشترین میزان احتمال گفتهاند که هرگز این واکسن را دریافت نخواهند کرد.

با این وجود میتوان از اشاره استولتنبرگ به “درس عبرت ناتو” چنین برداشت کرد که منظور وی، مربوط به تعامل ناتو با کشورهای غیرعضو این سازمان در این راستاست. با این وجود برخی از رسانه های روسی یادآوری کردند که لاپید جزو معدود سیاستمداران اسرائیلی است که علناً از روسیه و ولادیمیر پوتین انتقاد کرده است.

به گفته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، “جهان به جلو حرکت کرده و اکنون ترکیب کشورهای گروه 20 جای گروه 7 را گرفته و دیگر نیازی به چنین ترکیبی نیست”.

اکنون مقامات توکیو از برگزاری نشست وزیران این گروه خبر دادهاند. در ابتدا «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه از «پیشرفتهای واقعی» در مذاکرات خبر داد و گفت که انتظار دارد توافق حاصل شود. روز گذشته (یکشنبه) وزیر امور خارجه ژاپن اعلام کرد که نشست آتی وزیران گروه7 به منظور بررسی امکان کار با مقامات جنبش طالبان، به دلیل سطح بالای تأثیر آنها در روند اوضاع افغانستان برای روز چهارشنبه- 8 سپتامبر (17 شهریور ماه) تعیین شده است.

ولی بر اساس اظهارات برخی رهبران کشورهای غربی و همچنین برخی اخبار منتشره، میتوان تصور کرد که آنها امکان همکاری با روسیه، حداقل در رابطه با کاهش تهدیدات ناشی از افغانستان را مورد توجه دارند. شیخ نمر مخالف عربستانی صدایش را برای مبارزه با فساد در عربستان و افراطگرایی دینی و ظلم سیاسی علیه شهروندان شیعه در عربستان بلند کرد.

این اسناد بیانگر تزویر و دورویی آمریکاییها در تعاملات دیپلماتیک خود با جهان است. همین واقعیت که از روسیه برای شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو گروه7 دعوت شده، با وجودیکه این کشور دیگر عضو آن نیست، خود یک پیشرفت دیپلماتیک در روابط غرب با روسیه محسوب میشود. او اضافه کرد: «مذاکرات با سرعت بسیار آهسته پیش میروند.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری دانشجو، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیهتا»، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: بهرغم اختلاف نظرات بسیار جدی بین غرب و روسیه، کشورهای غربی در زمینه جلوگیری از تهدیدات تروریستی احتمالی ناشی از افغانستان که کنترل آن بدست نیروهای جنبش طالبان افتاده، روی همکاری مسکو حساب باز کردهاند. اوباما استدلال می کند تهدیدهای منطقه از دولت های یاغی متحد با تروریست ها ناشی می شود؛ دولتهایی که قادر به کنترل قلمرو خود نیستند.

از نگاه طرف غربی، هرگونه رفع تحریم علیه ایران در پرونده برجام نباید بهگونهای باشد که اقتصاد ایران را از مقوله رفع تحریمها بهطورکلی بینیاز کند تا بتوان ایران را مجدداً برای برجامهای بعدی پای میز مذاکره آورد.

از نگاه ایران، بخش مربوط به تعهدات هستهای این کشور از سطح غنیسازی مجاز گرفته تا نوع و تعداد سانتریفیوژها و میزان مجاز برای انباشت مواد هستهای بهصورت عینی، ملموس و قابل اندازهگیری مشخص است، در مقابل، سوی دیگر موازنه که مربوط به بهرهمندی ایران از مزایای اقتصادی بهازای این تعهدات است بهگونهای طراحی شده است که ماهیتی تفسیرپذیر و قابل نقض داشته باشد.

این در حالی است که همکاری روسیه و ناتو در سالهای 2001 و 2002 و در آغاز مأموریت نظامی غربیها در افغانستان هم نتیجه مثبتی نداشت و مقامات مسکو بعداً از این کار پشیمان شدند. ضمن اینکه پنتاگون نیز راهکار دقیقی در این کشور، چه در زمان حضور نظامی در آنجا و چه برای خارج شدن نداشت. این ابزار نیز یکی از اهرم های مؤثر در اجرای سیاست خارجی کشورهاست.