ترامپ: پری گفت من زنگ بزنم!

آیندۀ برجام در گرو فرمولی است که نیروهای سیاسی داخلی پیرامون توانمندی اقتصاد ملی و جهت گیریهای سیاست خارجی با محوریت یک منطق مشترک به اجماع برسند. این را باید در مقام عمل به نمایش بگذارد.خروج یکجانبه و قلدر منشانه از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در واقع یکی از ارکان اصلی آن میراث شوم است. برخی از تحلیلگران این موضع طرفهای غربی درباره کاسته شدن از منافع «منع اشاعهای» را دیدگاهی یکجانبه میدانند. یک فعال سیاسی، اصلاحطلب فضاسازی همطیفان درباره افغانستان را نکوهش کرد. به نقل از پایگاه ساندی ویژن، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزئلا دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اگر از ما میپرسید که آیا ما آماده مذاکره با دولت آمریکا هستیم، به شما پاسخ میدهم که ما همواره آمادگی داریم اما آنها باید تسلیم تکبر، تنفر و تحقیر خودشان شوند. آنها باید کارشان را متوقف کنند! اقرار به شکست فشار حداکثری به مردم ایران که تاکنون ملازم با نقض گسترده حقوق بشر از جمله اخلال در دسترسی مردم ما به منابع مالی خود در بیرون از مرزها وحتی دسترسی عادلانه به تجهیزات درمانی و بهداشتی در عصر پاندمی کرونا بود، تنها باید شروعی بر جبران گذشته باشد. ربیعی تاکید کرد: اقرار به شکست، دولت آمریکا در نامه ای به رئیس شورای امنیت ادعای ناکام مانده دولت قبل آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه های تحریمی لغو شده را پس گرفت و به محدودیت غیرقابل قبول در تردد دیپلمات های ایرانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک خاتمه داد.

وی گفت که فروش شرکت های تجاری او کار بسیار دشواری است اما تاکید کرد کرد که ‘مایل است کاری انجام دهد’ و نوعی هماهنگی برای جدا کردن شرکت های تجاری از کارش در دولت ایجاد کند. همشهری آنلاین – فاطمه عباسی: به گزارش رویترز طولانی ترین جنگ آمریکا درحالی به پایان خود رسیده که این کشور به دشمنی که تقریباً ۲۰ سال پیش در افغانستان شکست داده بود باخته، از اینکه دولت و ارتش مورد حمایت وی به سرعت سقوط کردند متحیر شده و عملیات خروج با آشفتگی کامل در حال انجام است. نگران عوارض اظهاراتش در مصاحبه با شبکه خبری سیانان در داخل است؛ به خصوص که روزنامههای رسالت، جمهوری اسلامی و کیهان و بعضی از نمایندگان، دو روز است که شروع به انتقادهای تند کردهاند و روی مسأله اظهار تأسف از حادثه اشغال لانه جاسوسی آمریکا و تعریف از تمدن مردم آمریکا، مانور مىدهند و مطمئن نیست که رهبری هم ناراضی نباشند. شماری از دانشمندان، پزشکان و شهروندان نگران کوبا و جهان نامهای انتقاد آمیز خطاب به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نوشتهاند. کنسولگری روسیه در نیویورک که خود را برای رأی دادن شهروندان روس ساکن ایالات متحده در انتخابات دوما آماده کرده، در پی سیاست روادیدی دولت آمریکا، مجبور شده تا کارکنانش را به یک سوم کاهش دهد.

اضافه بر این، ایران اعتماد کمی به این مساله دارد که بازگشت به توافق برجام موجب میشود تا کسب و کارهای بین المللی، به ایران و همکاری با آن بازگردند. سخنگوی دولت بیان داشت: آنچه ما در سه سال گذشته پیش بینی می کردیم امروز از زبان مقام های دولت آمریکا تکرار می شود؛ این واقعیت که فشار و تحریم علیه مردم ایران شکست خورده است. وی بیان داشت: هرچند از این اقدامات دیرهنگام استقبال می کنیم و آن را به معنای قرار دادن آمریکا در مسیر سازنده ارزیابی می کنیم اما این اقدامات را به شدت ناکافی می دانیم. وی در خصوص حملات ارتش یمن به ابوظبی، بیان داشت: حملات خیلی مهمی است چراکه از پهپادها برای حمله به خاک امارات استفاده شده است؛ قسمت ابوظبی را مورد حمله قرار دادند که نزدیک به فرودگاه، منطقه تجاری، صنعتی و اقتصادی بود و خسارات زیادی به بار آورد. اصولا تعریف واحدی درباره دولت الکترونیک وجود ندارد و این مساله ناشی از ماهیت پویا و متغیر فناوری است.

تعریف ساختار دولت الکترونیک و اجزا و عناصر کلیدی آن. در این میان پس گرفتن نامه سازمان مللی ترامپ توسط رئیس جمهور کنونی کاخ سفید نکات عبرت آموز بسیاری دارد.پیشتر شاهد انزوای مکرر امریکا در سازمان ملل و در شورای امنیت سازمان ملل بودیم اما نکته مهم این است که مقامات کنونی امریکا به صراحت می گویند آن شکست ها محصول یک شکست بزرگ تر یعنی، نتیجه بی نتیجه شدن فشار حداکثری بوده است. ربیعی تصریح کرد: این سخن یعنی آنکه کاخ سفید پیروزی این ملت بر ترامپ را به رسمیت شناخته است.به این ترتیب امریکا اکنون در معرض یک آزمون دشوار زمانه قرار گرفته است.پرسش اصلی این آزمون این است: آیا امریکا کاخ سفید به رای ملت امریکا علیه ترامپ تن خواهد داد آیا امریکا به واقع آمادگی گسست بی شائبه از ترامپ و از آنچه که ” میراث ترامپ” نامیده می شود را دارد؟ ۲۰ سال مداخله نظامی ایالات متحده آمریکا و متحدانش همراه با سرمایه گذاری مادی و انسانی در افغانستان شکست خورد و اکنون سوال بسیاری این است که چرا ملت سازی یا دولت سازی در افغانستان شکست خورده است. عبدالناصر همتی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و یکی از معدود استادان تدریسکننده اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی در دانشگاههای ایران است.