جاسوسی اپل و مایکروسافت برای دولت ترامپ فاش شد – خبرگزاری مهر

این روزنامه به نقل از منابع مطلع نوشت مقامات دو کشور قصد دارند که این تغییر را روز دوشنبه پس از دیدار الکاظمی با بایدن در کاخ سفید اعلام کنند. روزنامه «وال استریت ژورنال» روز پنجشنبه همزمان با حضور هیات عراقی در واشنگتن از توافق آمریکا و عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تا پایان سال میلادی جاری خبر داد اما بلافاصله روزنامه آمریکایی «پولیتیکو» گزارش داد: ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری تغییر می کند.

با وجود انجام چندین دور مذاکره راهبردی میان بغداد و واشنگتن برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق به دلیل پایان نبرد با داعش، و نیز تصویب طرح اخراج همه نظامیان خارجی از خاک عراق در پارلمان این کشور، آمریکا هنوز با نقض این مصوبه در خاک عراق حضور دارد.

پیش از اظهارات فواد حسین، «برت مک گورک» هماهنگ کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید در دیدار با مقام های ارشد عراقی به آنها از تصمیم آمریکا برای خروج مرحله ای نیرو و تجهیزات نظامی خود از عراق خبر داده بود. مککنزی در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» در پنتاگون مدعی شد که بهرغم رفتن نیروهای آمریکایی به سمت نقش غیر جنگی در عراق، آنها همچنان پشتیبانی هوایی و سایر کمکهای نظامی را برای مقابله دولت عراق با داعش ارائه خواهند کرد.

وی افزود: «ما امروز مرحله پایانی گفتوگو با ائتلاف بینالمللی را که سال گذشته آن را آغاز کردیم، به پایان رساندیم تا رسما پایان مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف و خروج آنها از عراق را اعلام کنیم. وقتی که من صبح به اینجا میرسم صفی طولانی از مردها منتظر هستند تا کار شروع شود. در دورهای که من وزیر بودم، دوره خاصی بود یعی دوره سختی و چالش و بحران بود و تامین مالی بودجه یک سختی داشت و سال ۹۹ اوج آن بود، در بازار سرمایه دنبال یک توسعه بودیم و این توسعه تبعات و فشارهایی داشت که باید این را تحمل می کردیم، خصوصی سازی خیلی آزار دهنده بود و مداخله سایرین به خصوص نهادهای خارج از قوه مجریه در بعضی از جاها واقعا آزاردهنده بود.

وی تاکید کرد که حضور ارتش آمریکا در عراق بی فایده بود. این عضو ائتلاف الفتح تصریح کرد که دولت باید درباره حقیقت تناقض موجود میان بیانیه دولت عراق و اظهارات مککنزی توضیح دهد.

تاکید مککنزی بر تداوم حضور ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی در داخل اراضی عراقی تاکید میکند که وی به توافقنامه امضا شده میان دولتهای عراق و آمریکا در خصوص عقبنشینی نظامیان آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی پایبند نیست. روابط میان اماراتیها و صهیونیستها پیش از امضای توافقنامه صلح و علنی سازی آن، به قدری گسترده بوده که حتی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی چندین مرتبه به صورت محرمانه به ابوظبی سفر کرده است.

رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه وضعیت ذرات PM۲.۵در کشور به صورت کلی ۷ تا ۸ برابر گایدلاین سازمان بهداشت جهانی و تقریبا ۳ تا ۴ برابر استاندارد ملی است، گفت: نتایج مطالعات ما نشان داد که بالاترین میزان غلظت ذرات PM۲.۵ مربوط به استان خوزستان و ۱۰ برابر گایدلاینهای سازمان بهداشت جهانی و کمترین میزان مربوط به مازندران، زنجان و خراسان شمالی می شود.

مشاور امنیت ملی عراق، پنجشنبه پیش، رسما اعلام کرد که مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف آمریکایی در این کشور به پایان رسیده است. با این حال شب گذشتە نیز یحیی محداوی سخنگوی ائتلاف عزم در گفتگو با شبکە تلویزیونی رووداو اعلام کرد کە طی نشست این ائتلاف و ائتلاف تقدم (بە عنوان جریانهای اصلی سنی عراق)، با رای ۶۷ نمایندگان دو ائتلاف، محمد الحلبوسی رهبر ائتلاف تقدم بە عنوان نامزد رسمی سنیهای عراق برای تصدی منصب ریاست مجلس این کشور انتخاب شدە است.

به طور موردی هزینه تمام شده هر کیلومتر راه اصلی طی این مدت، از ٢/٥ میلیارد تومان به ١٥ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است؛ لذا هرچند با انتشار ٣٤٤ هزار میلیارد تومان اوراق مالی تا سال ١٤٠٥ برای دولت سیزدهم به میزان ٥٣٥ هزار میلیارد تومان بدهی یا تعهد پرداخت با اصل و فرع، ایجاد شده است اما ارزش داراییهای ایجاد شده در این مدت تا سال ١٣٩٩ بالغ بر ١١٢٦ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی میزان داراییهای باقیمانده ٥٩١ هزار میلیارد تومان از بدهیها باقیمانده بیشتر است.

این رسانه آمریکایی نوشت: این طرح شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند. وزیر خارجه تاجیکستان در سفر خود به تهران، از حسن روحانی برای شرکت در اجلاس سران «سیکا» ـ که قرار است ۲۵ خرداد در دوشنبه آغاز به کار کند ـ دعوت کرد. آمریکا به این بهانه ۳۰۰۰ نیروی در قالب یک ائتلاف بینالمللی موسوم به ضد داعش که ۲۵۰۰ تن از آنها، آمریکایی بودند، وارد این کشور کرد.

با فیلمبازیکردن و نمایش نمیتوان کشور را اداره کرد. اما رئیس سازمان تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) در همین روز گفت که ایالات متحده ۲۵۰۰ نظامی فعلی را تا آینده قابل پیشبینی (نه چندان دور) در عراق نگه خواهد داشت و همچنین ادعا کرد که انتظار حملات فزاینده علیه پرسنل آمریکایی و عراقی از سوی شبهنظامیان مورد حمایت ایران که مصمم به بیرون راندن نیروهای آمریکایی هستند را دارد.

وزارت دفاع آمریکا درحالی درصدد تجهیز ارتش اوکراین علیه روسیه است که تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش فشار نظامی روسیه بر اوکراین ادامه دارد. ضمن اینکه پروژه جنگ های نیابتی در منطقه بین ایران و عربستان هم با سابقه ده ساله و مشخصا از جنگ سوریه سایه جدی بر عدم احیای روابط دو کشور دارد، به گونهای که بسیاری معتقدند بحران ها و ناامنی های کنونی در غرب آسیا حاصل رقابت های ایران و عربستان سعودی است؛ رقابت هایی که هزینههای بسیار زیاد و گزافی از حیث سیاسی و دیپلماتیک و به خصوص اقتصادی، تجاری و امنیتی را برای هر دو کشور به دنبال داشته تا جایی که عربستان سعودی و به طریق اولی جمهوری اسلامی ایران را با بحران اقتصادی ناشی از تداوم و تشدید این رقابت های منطقه ای مواجه کرده است.

وی خطاب به ترامپ گفت: «این اعلان شما در زمانی است که جولان بیش از هر زمان دیگری برای امنیت ما اهمیت پیدا کرده است». اخيرا سناتور “جو ليبرمن ” با ارائه طرحي به نام “قانون حفاظت از فضاي مجازي به عنوان يک دارايي ملي ” در جهت تشديد هر چه بيشتر قوانين کنترلي قدم برداشته است.

در حالی که برخی مقامات از گفتوگوی جدی با مقامات عراق برای خروج نیروهای رزمی از عراق و اهتمام ورزیدن واشنگتن به این امر سخن میگویند، برخی مقامات نیز مانند ژنرال «کنت مککنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» میگوید که کشورش شمار نیروهای خود در عراق را کاهش نخواهد داد و این امر به خواست بغداد است و «عراق خواستار باقیماندن ماست و ما شمار نیروها در آن را کاهش نخواهیم داد».

تا به حال حدود نیمی از سربازان ایالات متحده امریکا افغانستان را ترک کرده اند. جو بایدن؛ رییس جمهوری امریکا در ماه اپریل، علی رغم سفارش های ارتش این کشور تصمیم گرفت که همه سربازان کشورش را تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند.

و به منظور نظارت بر روند اجرای برجام هیأتی متشکل از آقایان حجتالاسلام والمسلمین حسن روحانی، علی لاریجانی، محمدجواد ظریف، حسین دهقان، علی شمخانی، علیاکبر صالحی، سعید جلیلی و علیاکبر ولایتی وظیفه نظارت بر روند اجرای برجام را بر عهده گرفتند و در فواصل مشخص پس از بررسی اجرای آن گزارش آن را ارایه می نمایند . به نوشته پولیتیکو، نظامیانی که در خاک عراق باقی میمانند، وظیفه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک و شناسایی از نیروهای عراقی در مبارزه با گروه داعش را به عهده خواهند داشت.

وی در عین حال افزود: ما به همکاری در زمینه اطلاعات، کمک در آموزش نیروها و پشتیبانی هوایی نیاز داریم. روابط با ائتلاف بینالمللی در زمینه آموزش، مشاورهدهی و توانمندسازی ادامه خواهد یافت». با این وجود نکتهای که باید مد نظر قرار داد این است که تیم دولت جو بایدن و نظریه پردازان دولت فعلی و حزب دموکرات تاکید ویژهای بر تعریف سیاست خارجی برای طبقه متوسط آمریکا دارند.

او افزود که به این دلیل، باید اردو تجهیز شود و اطلاعات ضروری را در دست داشته باشد. در سال 1377 رشد نیم درصدی مشاهده می شود و باید گفت رقم سال قبل در 13708 میلیون دلار تثبیت شده است. امریکایی ها نیز بخاطری که دل اشرف غنی نشکند،وعده میدهد که باز می آید.