جدیدترین خبرهای «نظامیان روسیه

سیاست خارجی دولت اوباما در تلاش برای تغییر جهان نیست، بلکه جهان را آنگونه که هست میپذیرد. دلایل تسریع در روندعادیسازی روابط با امارات میتواند «تغییرات ژئوپلتیک، تأثیر همکاری ترکیه و قطر در منطقه، شکست مشارکت امارات و عربستان، شکست حفتر و آتشبس مورد حمایت ترکیه در لیبی، دوری دولت آمریکا از امارات، کاهش تنش در خاورمیانه، افغانستان و قفقاز، تمایل امارات برای مشارکت در روند فعالسازی فرودگاه کابل و نتایج مهم ناشی از عادیسازی روابط بین ترکیه و امارات در مدیترانه خواهد بود.

آنکارا که تا یک دهه پیش در مورد به صفر رساندن مسائل با همسایگانش به خود میبالید، در سال 2013 در روابط خود با همه همسایگان دچار مشکل شد، اما این روزها بهنظر میرسد ترکیه مایل به احیای روابط خود با دیگر کشورهاست. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیهای، آمریکا حمله شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن با یک هواپیمای بدون سرنشین مسلح (پهپاد) به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی را محکوم کرد.

بدین ترتیب مشاهده میشود که در عین اینکه آمریکا در سال 2009 بهصورت رسمی و اعلامی از فضای سازنده مذاکرات ژنو استقبال میکند و به دنبال نهاییکردن طرحی با همکاری دیگر کشورها ازجمله ترکیه و برزیل برای تبادل سوخت است، اما ازسوی دیگر، سیاست واقعی خود را در قبال ایران از طریق مشورت با اسرائیل طراحی و زمانبندی مینماید. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره خصوص روند مذاکرات وین تلفنی گفتگو کردند.

نتیجه این سیاست­های امپریالیستی و خودمحورانه، زوال ذهنیت مثبت کشورهای دنیا از ایالات متحده و بروز احساسات ضدآمریکایی به خصوص در جهان اسلام بود؛ علاوه بر این، دستور کار آزادی بعد از انتخابات سال 2005 و 2006 در مصر و فلسطین – که موجب افزایش قدرت اسلام­گرایان نه چندان موافق ایالات متحده شد – به سمت حمایت از متحدان منطقه­ای و به اصطلاح ثبات منطقهکنار گذاشته شد.

خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان آمریکایی به لهستان در همسایگی اوکراین خبر داد. به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از مشرق، همزمان با ادامه فرافکنیهای کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین، خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان آمریکایی به لهستان در همسایگی اوکراین خبر داد. ترکیه و امارات که یکدیگر را به رفتارهای خصمانه در عرصه بینالمللی و منطقه متهم میکردند، به عادیسازی روابط فی مابین سرعت بخشیدند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا در حالی از توافق بر سر برقراری مجدد آتشبس کامل در شرق اوکراین خبر داده است که کشورهای غربی همچنان روسیه را به افزایش تنش در مرز با اوکراین متهم میکنند.

بدون تردید نابودی داعش در سال 2018 که مهمترین عنصر و عامل بحرانساز در سوریه به شمار میرفت و بازیابی استقلال و حاکمیت ملی بر بخش بزرگی از سرزمین سوریه، نقش بسیار مهمی در تمایل کشورهای عربی برای ایجاد گشایشهای دیپلماتیک با دمشق دارد. آخرین بار قطر در سال 2018 این کار را کرد و ارزش لیر ترک 6 درصد افزایش یافت.

مجلس پنجم علی اکبر ناطق نوری، رئیس سابق خود را در انتخابات شکست خورده می دید اما بنای سازگاری را با رقیب علی اکبر ناطق نوری گذاشت. مثلا به سبک خود در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم که میگفت مشکل ما مدل موی جوانان نیست برگشت و از الزام آور بودن حجاب انتقاد کرد!

چنین حزبی هنوز بهصورت رسمی شکل نگرفته، اما کنشهای سیاسی و رسانهای که در چند وقت اخیر از سوی این افراد و نیز از سمت برخی اصلاحطلبان رخ داده است را میشود مقدمهای برای عملیاتی کردن این ایده برشمرد. ۲- مهمتر از رقم درآمد ارزی کشور، نحوه خرج آن است. اگرچه امارات، اقدامات نظامی-تسلیحاتی خود در اکثر کشورها و در راس آن یمن و لیبی را افزایش داد، اما تلاش برای ایجاد جنگ و یا درگیری و حمایت از آنها هزینه سنگینی داشت و مداخلات نظامی عملا نتیجه لازم را نداشت.

اولین جلسه دوره جدید پارلمان عراق با حاشیههایی همراه بود که مهمترین آن، کفنپوشی نمایندگان جریان صدر در صحن پارلمان و ورود نمایندگان برخی از احزاب سیاسی با «توک توک» (سهچرخه) است. هدف امارات از سرمایهگذاری در ترکیه، بهرهمند شدن از امکانات اقتصادی ارزان قیمت و آمادگی برای دوره پس از اردوغان است. یکی از آفتهای پیروزیهای سیاسی بروز اختلافات جدید در میان جناح پیروز است.

به بیان دیگر حجم نقدینگی در هشت سال ریاست جمهوری حسن روحانی 704 درصد رشد داشته است. پیشتر هم گویا طرح تشکیل دولت در سایه در شورای مرکزی حزب کارگزاران مطرح شده و گفته شده بود که این طرح بر اساس مصوبه کمیته سیاسی برای نقد عملکرد قوا در دستور کار این حزب قرار گرفته است.

در این تحقیقات از ۷۵ مصاحبه غیررسمی و محرمانه با سیاست گذاران و تحلیلگران در ایالات متحده، ایران، فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه، چین، ربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل استفاده شده است. آخرین بار باراک اوباما، رئیسجمهور پیشین ایالاتمتحده در آخرین روزهای حضورش در کاخ سفید، تحریمهای هستهای ایران را تا 29 اردیبهشت، پس فردا، تعلیق کرده بود.

مجموع تحولات فوق در کنار پیروزی مجدد بشار اسد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، شکست قانون سزار آمریکا و تحریمهای ناشی از آن، خروج آمریکا از افغانستان و خارج شدن سوریه از اولویت سیاست خارجی دولت بایدن، موجب تقویت این باور در بین کشورهای عربی شده است که باید مسیر خود را از منافع کاخ سفید جدا کنند.

مانور نظامی قفقاز در روسیه با حضور نظامیان ارتش پاکستان و ۸ کشور دیگر از امروز به مدت ۶ روز برگزار خواهد شد. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، رسانههای خبری، جمعه، گزارش دادند که نیروهای ارتش سوریه در یکی از ایستبازرسیهای این کشور در جاده الحسکه-رقه-حلب معروف به جاده ام-۴ از عبور کاروان آمریکا جلوگیری کردهاند.

سپاهان در فصل نقل و انتقالات با هدف جذب ستارهها وارد عرصه خرید و فروش شد. در پی دیدار اردوغان با ولیعهد امارات سرمایهگذاری 10 میلیارد دلاری امارات در ترکیه وعده داده شد. به گزارش خبرگزاری مهر، منابع سوری به جزییات جدیدی از حمله شب گذشته به پایگاه التنف که نیروهای آمریکا و انگلیسی و تروریستهای وابسته به آنها در آن حضور دارند، اشاره کردند.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری ایسکانیوز، رسانههای خبری، جمعه، گزارش دادند که نیروهای ارتش سوریه در یکی از ایستبازرسیهای این کشور در جاده الحسکه-رقه-حلب معروف به جاده ام-۴ از عبور کاروان آمریکا جلوگیری کردهاند.