جمع آوری کرده بود

قدرت تاثیرگذاری این موسسه به قدری زیاد شده که در آخرین نشست عمومی آن هم رئیس «شورای امنیت ملی» آمریکا (ژنرال مکمستر) و هم رئیس سازمان CIA (مایک پومپئو) شرکت داشتند! در بیانیه ای که درباره مذاکرات میان هیات های عالی رتبه واشنگتن و بغداد نیز منتشر شده، به محورهایی از جنبه های دیگر گفت وگوی راهبردی همچون بهداشت عمومی و همه گیری، امور بشردوستانه، انرژی پاک و تغییرات آب و هوایی، همکاری اقتصادی و انتخابات، آموزش عالی، علوم و فرهنگ و کمک های آمریکا اشاره شده است.

در این میان یکی از جنبههای نگرانکننده برای کشورهای اروپایی تاثیر بحرانی جدید در شرق اوکراین بر بازار انرژی است. این رسانه آمریکایی نوشت: این طرح شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند.

تاکید مککنزی بر تداوم حضور ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی در داخل اراضی عراقی تاکید میکند که وی به توافقنامه امضا شده میان دولتهای عراق و آمریکا در خصوص عقبنشینی نظامیان آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی پایبند نیست.

روزنامه «وال استریت ژورنال» روز پنجشنبه همزمان با حضور هیات عراقی در واشنگتن از توافق آمریکا و عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تا پایان سال میلادی جاری خبر داد اما بلافاصله روزنامه آمریکایی «پولیتیکو» گزارش داد: ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری تغییر می کند. اردن، متحدی شکننده برای آمریکا است که ثباتش با امنیت اسرائیل در ارتباط تنگاتنگ است و همچنین خود اسرائیل نزدیکترین متحد آمریکا در منطقه است و این همه درحالیست که خطر سرازیری منازعه از داخل سوریه به تمام کشورهای مجاور قوت گرفته است.

ایشان یکی از عزیزانی بود که خیلی مصر بود من قبول کنم اما پیشنهاد خیر! وی اظهارات وزیر خارجه عراق درباره اینکه نیروهای امنیتی عراق هنوز به کمک نیروهای آمریکایی نیاز دارند، بسیار تاسف آور و غیر قابل قبول ار سوی هر عراقی دانست که به موسسات نظامی و امنیتی این کشور افتخار میکند.

پیش از اظهارات فواد حسین، «برت مک گورک» هماهنگ کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید در دیدار با مقام های ارشد عراقی به آنها از تصمیم آمریکا برای خروج مرحله ای نیرو و تجهیزات نظامی خود از عراق خبر داده بود. مککنزی در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» در پنتاگون مدعی شد که بهرغم رفتن نیروهای آمریکایی به سمت نقش غیر جنگی در عراق، آنها همچنان پشتیبانی هوایی و سایر کمکهای نظامی را برای مقابله دولت عراق با داعش ارائه خواهند کرد.

به گزارش المیادین، هیأت هماهنگی گروههای مقاومت عراق تأکید کرد که مأموریت نیروهای هوایی آمریکا در عراق، دفاع از امنیت رژیم صهیونیستی و جاسوسی از مقاومت است و خروج واقعی آمریکا از عراق در صورتی عملی خواهد شد که نیروهای آمریکایی به صورت کامل از اراضی عراق عقب نشینی کنند. مشاور امنیت ملی عراق، پنجشنبه پیش، رسما اعلام کرد که مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف آمریکایی در این کشور به پایان رسیده است.

وی افزود: «ما امروز مرحله پایانی گفتوگو با ائتلاف بینالمللی را که سال گذشته آن را آغاز کردیم، به پایان رساندیم تا رسما پایان مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف و خروج آنها از عراق را اعلام کنیم. هرچند که مقامات مسئول عراقی از آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی خبر دادهاند و هر از چند گاهی خبر عقبنشینی چندین یگان رزمی آمریکا رسانهای میشود.

به گفته این تحلیلگر روسی جنگ های زیادی میان روسیه و ترکیه صورت گرفته و هر دو کشور منافع متعارضی در حوزه های مختلف دارند که هنوز به قوت خود باقی است. در این مقاله، ابتدا دکترین و سیاست خارجی اوباما به صورت خلاصه بررسی میشود و سپس انتقادات به سیاست خارجی اوباما در منطقه خاورمیانه و بحران اوکراین بررسی میشود.

برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان که قصد دارند در سایه حضور نیروهای آمریکایی و خارجی در عراق، دخالت های خود در این کشور را توسعه دهند، دوست ندارند تا نیروهای آمریکایی که به بهانه مبارزه با تروریسم و داعش وارد این کشور شدهاند و سیاستهای آنها در جهت حمایت از گروههای تروریستی و برهم زدن آرامش منطقه است، عراق را ترک کنند.

سانتریفیوژهای پیشرفته، سطح بالای غنی سازی و میزان اورانیوم ذخیره شده، کارتهای برتر ایران در مذاکرات هستند که طرف غربی میکوشد طی توافق آنها را از بین ببرد. شوربختانه از بین چهار کشور مزبور ما کمتر زمانی بوده که همزمان روابط متوازنی با تمامی آنها داشته باشیم و به همین خاطر در تامین منافع ملّی حدّاکثری خود در منطقه با مشکلاتی روبرو بودهایم.

روابط با ائتلاف بینالمللی در زمینه آموزش، مشاورهدهی و توانمندسازی ادامه خواهد یافت». بنابر گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، خاطرنشان کرد، طی چند روز آینده، همه نیروهای رزمی وابسته به ائتلاف بینالمللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا، در چارچوب توافق راهبردی با طرف آمریکایی، از عراق خارج خواهند شد.

به گزارش ایرنا از کانال تلگرامی حکیم، وی افزود: با اعتماد کامل به هیأت عراقی مذاکرهکننده در دوره تازه گفتوگوی راهبردی با آمریکا در واشنگتن، امیدواریم که با مهارت و عملکرد حرفهای منافع عالی کشور را در نظر داشته باشند. در حالی که برخی مقامات از گفتوگوی جدی با مقامات عراق برای خروج نیروهای رزمی از عراق و اهتمام ورزیدن واشنگتن به این امر سخن میگویند، برخی مقامات نیز مانند ژنرال «کنت مککنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» میگوید که کشورش شمار نیروهای خود در عراق را کاهش نخواهد داد و این امر به خواست بغداد است و «عراق خواستار باقیماندن ماست و ما شمار نیروها در آن را کاهش نخواهیم داد».

در همین حال، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه کاخ سفید مشتاقانه منتظر استقبال از نخست وزیر عراق است، بغداد را شریک واشنگتن توصیف کرد و درباره گفت وگوهای راهبردی میان دو کشور گفت: وقتی صحبت از حضور نظامی آمریکا در عراق می شود، با عنوان تلاش مشترک و جمعی ما برای اطمینان از شکست پایدار داعش است.

به جای اظهارنظرهای سطحی برخی مقامات فعلی درباره این که دولت قبل ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد افسانهای نفت را کجا خرج کرده (که رقم آن هم اشتباه عنوان میشود)، باید به آمارها مراجعه کرد و با زبان آمار سخن گفت.

در کنار به کارگیری مجاری و راههای دیپلماسی رسمی، باید به بزرگراههای دیپلماسی فرهنگی توجه کرد و با برنامهریزی حسابشده در حوزههای آموزشی، هنری و فرهنگی به ترویج ارزشهای مطلوب کشور و مآلاً تأمین منافع کشور اقدام کرد. اما رئیس سازمان تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) در همین روز گفت که ایالات متحده ۲۵۰۰ نظامی فعلی را تا آینده قابل پیشبینی (نه چندان دور) در عراق نگه خواهد داشت و همچنین ادعا کرد که انتظار حملات فزاینده علیه پرسنل آمریکایی و عراقی از سوی شبهنظامیان مورد حمایت ایران که مصمم به بیرون راندن نیروهای آمریکایی هستند را دارد.

در افغانستان انتظار می رود که تمام نیروهای آمریکایی تا ۳۱ اوت (9 شهریور 1400) خاک افغانستان را ترک کنند؛ به غیر از حدود ۶۰۰ نفر که برای کمک به امنیت سفارت آمریکا و فرودگاه کابل باقی خواهند ماند. وی تصریح کرد: ما به دعوت دولت عراق در این کشور هستیم، دقیقاً برای اینکه نیروهای امنیتی عراق بتوانند جنگ علیه داعش را رهبری کنند و تلاش های مشترک ما برای اطمینان از شکست پایدار داعش در دستور کار قرار خواهد داشت.

این عضو ائتلاف الفتح تصریح کرد که دولت باید درباره حقیقت تناقض موجود میان بیانیه دولت عراق و اظهارات مککنزی توضیح دهد. البلداوی افزود: اظهارات ژنرال مککنزی آمریکایی بیانیه اعلام شده از سوی قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی و هیأت مذاکره کننده با طرف آمریکایی را به کلی نقض میکند. به گزارش ایرنا، هیات مذاکره کننده عراقی به ریاست «فواد حسین» وزیر خارجه عراق که با هدف آماده سازی گفت و گوهای راهبردی میان آمریکا و عراق، در واشنگتن به سر می برد، از روز جمعه ۲۳ جولای ۲۰۲۱ ( اول مرداد ۱۴۰۰) این گفت وگوها را آغاز کرده تا نخست وزیر عراق که بعنوان دومین رهبر جهان عرب ۲۶ جولای (۴ مرداد) میهمان «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید است، این مذاکرات را هدایت و نهایی کند.

دولت ایران اصلاحات عمدهای را در سیستم یارانه غیرمستقیم خود آغاز کرده است که در صورت موفقیت، به طور قابل توجهی بهرهوری هزینهها و فعالیتهای اقتصادی را بهبود میدهد. چون اردوغان یک دیکتاتور به معنای واقعی کلمه است که در پس ذهنش سیاستهایی به مراتب جاه طلبانه، بسیار توسعه طلبانه، مزورانه و موذیانه علیه ایران دارد.