درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب – ديگران

برای نمونه نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل روز پنجشنبه از شورای امنیت خواست بر روی “رفتارهای غیرمشروع و خطرناک” از طرف “مقصر اصلی” آشفنگی های منطقه، یعنی ایران و متحد آن حزب الله تمرکز کند. الان که من به دانشکده آمدم یک رساله ای که یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد انجام داد در کنار بحث ارز و نفت بحث انتظارات را داشت یعنی احساسات توده وار در بازار سرمایه.

متأسفانه برخی مسئله را شخصی کرده بودند. ساعت 24-وزیر دفاع روسیه در گفتوگو با همتای ترکیهای خود از برخی گزارشها مبنی بر انتقال شبهنظامیان گروههای تروریستی غرب آسیا به منطقه مورد مناقشه «قره باغ» ابراز نگرانی کرد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری مرزبانی استان، متن پیام بدین شرح است: دانشجو نیروی مورد امید یک کشور است، دانشجو است که میتواند در مقابل مشکلات بِایستد؛ دانشجو، هم جوان است، هم عالم است؛ او است که فردای کشور را باید اداره بکند، او است که باید آگاه باشد تا سنگر ایستادگی را در مقابل زیادهخواهان و فرصتطلبان و دیگران تقویت بکند، این باید محکم باشد.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری دانشجو، برهم صالح رئیس جمهور عراق امروز سه شنبه فرمانی را در رابطه با نمایندگان سابق پارلمان این کشور صادر کرد. رییس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که گروههای تروریستی در سوریه از حمایت آمریکا برخوردارند. مهمترین عامل قطع روابط بین ترکیه و امارات نیز برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور منتخب مصر در نتیجه کودتای نظامی در ماه ژوئیه 2013 بود.

البته مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیر هیات دولت به انکار دستاوردها و عملکردهای ملموس دولت توسط برخی افراد و گروهها اشاره کرده بودند. از سویی دیگر وام خرید و ساخت که تا پیش از این 35 میلیون تومان و بعلاوه جعاله 45 میلیون تومان می شد نیز با مصوبه ای دیگر به 60 میلیون و با جعاله به 70 میلیون تومان افزایش یافت.

بانکها، نشست هایی که خودتان داشتید و چند مصوبه بیرون آمد که بانکها صندوق گردانی کنند و منابع… بسیاری از کشورها از جمله ترکیه، امارات، قطر، عربستان، رژیم صهیونیستی و مصر پس از به قدرت رسیدن بایدن ترجیح دادند تغییرات قابل توجهی در سیاست خارجی خود ایجاد کنند.

تحولات اخیر در جنوب شرق آسیا و بخصوص تنگه تایوان حاکی از آن است که مقامات این جزیره در تلاش هستند از تنش در روابط چین و آمریکا استفاده حداکثری کنند اما درپی پیشرفتهای نظامی پکن بعید است که واشنگتن حاضر به درگیری نظامی با ارتش فعلی چین باشد. منابع محلی در شمال شرق سوریه گزارش دادند که اهالی روستایی در منطقه القامشلی این کشور مانع از عبور نظامیان اشغالگر آمریکا شدهاند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مردم روستای «حامو» در حومه جنوبی القامشلی از ورود گشتی آمریکایی به روستایشان جلوگیری کردند که در نزدیکی جاده بین المللی M4 است که شهر القامشلی را به مرز عراق متصل میکند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری ایسکانیوز، همزمان با ورود کاروان نظامی نیروهای آمریکا به سوریه، شماری از شهروندان این کشور در ریف «القامشلی» (شمال شرق) مانع از حرکت نیروهای آمریکایی شدند.

انزوای ترکیه در شرق مدیترانه در سایه تحولاتی نظیر نزدیک شدن نظامی امارات همراه با عربستان به یونان و تلاشهای قبرس یونانینشین همراه با اسرائیل و مصر است. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، وزیر دفاع آمریکا که برای دیدار با مقامهای ارشد گرجستان روز دوشنبه وارد این کشور شد بر ضرورت تداوم آموزش نظامیان گرجستان همزمان با تقویت نظامی روسیه در دریای سیاه تأکید کرد.

اگرچه امارات، اقدامات نظامی-تسلیحاتی خود در اکثر کشورها و در راس آن یمن و لیبی را افزایش داد، اما تلاش برای ایجاد جنگ و یا درگیری و حمایت از آنها هزینه سنگینی داشت و مداخلات نظامی عملا نتیجه لازم را نداشت.

این کارشناس روس ادامه داد: «جالب است که دبیرکل ناتو معتقد است روسیه و چین در خصوص افغانستان که اوضاع آن نتیجه اقدامات مخرب به اصطلاح ائتلاف غربی است، وظیفه خاصی دارند. ضربهی سنگین چنین وضعیتی به حیثیت امنیتی آمریکا کاملاً واضح است و از این رو طبیعی است که آقای اوباما نامهای بنویسد و از رهبر معظم انقلاب اسلامی که غرب ایشان را نقطهی اصلی و مرکزی فتوحات و پیروزیهای جبههی اسلام میداند، بخواهد در این خصوص تجدید نظر داشته باشد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس به رژیم صهیونیستی هشدار داد بدون پذیرش شرطهای مقاومت در آزادی اسرای فلسطینی اسرای اسرائیلی نور را نخواهند دید. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیهای، آمریکا حمله شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن با یک هواپیمای بدون سرنشین مسلح (پهپاد) به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی را محکوم کرد.

آنکارا که تا یک دهه پیش در مورد به صفر رساندن مسائل با همسایگانش به خود میبالید، در سال 2013 در روابط خود با همه همسایگان دچار مشکل شد، اما این روزها بهنظر میرسد ترکیه مایل به احیای روابط خود با دیگر کشورهاست. دلایل تسریع در روندعادیسازی روابط با امارات میتواند «تغییرات ژئوپلتیک، تأثیر همکاری ترکیه و قطر در منطقه، شکست مشارکت امارات و عربستان، شکست حفتر و آتشبس مورد حمایت ترکیه در لیبی، دوری دولت آمریکا از امارات، کاهش تنش در خاورمیانه، افغانستان و قفقاز، تمایل امارات برای مشارکت در روند فعالسازی فرودگاه کابل و نتایج مهم ناشی از عادیسازی روابط بین ترکیه و امارات در مدیترانه خواهد بود.

انزوا در سیاست خارجی دلیل اصلی ترکیه برای عادیسازی روابط با امارات است. ترکیه و امارات که یکدیگر را به رفتارهای خصمانه در عرصه بینالمللی و منطقه متهم میکردند، به عادیسازی روابط فی مابین سرعت بخشیدند. «تایوان»، باتلاق احتمالی نظامیان آمریکایی /آیا کاخ سفید تجربه تلخ ویتنام را تکرار خواهد کرد؟ خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان آمریکایی به لهستان در همسایگی اوکراین خبر داد.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، رسانههای خبری، جمعه، گزارش دادند که نیروهای ارتش سوریه در یکی از ایستبازرسیهای این کشور در جاده الحسکه-رقه-حلب معروف به جاده ام-۴ از عبور کاروان آمریکا جلوگیری کردهاند. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری ایسکانیوز، رسانههای خبری، جمعه، گزارش دادند که نیروهای ارتش سوریه در یکی از ایستبازرسیهای این کشور در جاده الحسکه-رقه-حلب معروف به جاده ام-۴ از عبور کاروان آمریکا جلوگیری کردهاند.

به گزارش خبرگزاری مهر، منابع سوری به جزییات جدیدی از حمله شب گذشته به پایگاه التنف که نیروهای آمریکا و انگلیسی و تروریستهای وابسته به آنها در آن حضور دارند، اشاره کردند.

سخنگوی سازمان سنتکام جزئیات جدیدی از حمله شامگاه گذشته به پایگاه آمریکایی التنف ارائه کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، برخی خبرها حاکیست: علاوه بر پنج فروند پهپاد انتحاری، دهها راکت هم در حمله به التنف به کار گرفته شده است.

کار بازسازی این بنا درشهر اشغالی حیفا دو سال و نیم به طول انجامید و تمام هزینه های بازسازی مرکز این فرقه ضاله که به گزارش آسوشیتدپرس، بالغ بر شش میلیون دلار بوده است را رژیم اشغالگر قدس و آمریکا برعهده گرفته اند. در این سالهائی که دولت نهم و دولت دهم بر سر کار بودند تا امروز، گفتمان انقلاب و ارزشهایانقلاب و چیزهائی که امام به آن توصیه میکردند و ما آنها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه کاملاً برجسته شده: مسئلهی سادهزیستی مسئولان، استکبارستیزی، افتخار به انقلابیگری.

مجموع درآمد نفتی احمدی نژاد در ۸ سال دولتهای نهم و دهم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار بود، اما وضعیت تورم و نرخ رشد اصلا تناسبی با این میزان درآمد نفتی نداشت. ایده فروش ارز از طریق بانک مرکزی برای پایین نگهداشتن نرخ ارز، با شکست روبرو شده و اکنون اجازه دادهاند لیر ترک به سقوط آزاد ادامه دهد و روش کسب ارز از طریق صادرات را امتحان میکنند.

البته همانگونه که رسانههای رژیم صهیونیستی اعتراف میکنند بسیاری از این رسواییها فاش نشده و پروندههای آنها برای همیشه بسته شد. با شکلگیری دولتهای ملی بهعنوان کنشگران اصلی در عرصه نظام بینالملل، الگوهای ارتباط و تعامل میان این واحدها وارد فرایند نوینی شد و برنامهها، اهداف، منابع و خطمشیهای این واحدها در حوزه خارج از مرزهای ملی در چهارچوب سیاست خارجی این کنشگران شکل گرفت، اما سابقه مطالعات و پژوهشهای علمی و آکادمیک در رابطه با بحث سیاست خارجی به اوایل قرن بیستم برمیگردد.