در سدهٔ چهارم پ

به منظور کنترل واکنش مردم و یا حداقل انتخاب کنندگان خودشان، یک عملیات روانی جدید آغاز کردهاند و آن را جنگ رهایی بخش اقتصادی مینامند. وی درباره دیدار با وزرای انرژی اردن و لبنان گفت: از مهمترین مواردی که مورد بحث و بررسی قرار گرفت، برنامه زمانبندی برای بهسازی خطوط برق به منظور اتصال شبکه برق سه کشور بود. آنکارا که تا یک دهه پیش در مورد به صفر رساندن مسائل با همسایگانش به خود میبالید، در سال ۲۰۱۳ در روابط خود با همۀ همسایگان دچار مشکل شد، اما این روزها به نظر میرسد ترکیه مایل به احیای روابط خود با دیگر کشورها است.

بعد از تجربه تلخ جنگ لبنان و شکست ارتش اسرائیل در مقابل جنبش حزبالله، رژیم صهیونیستی بهطور جدی به فکر تقویت سیستم دفاع موشکی خود افتاد. انزوای ترکیه در شرق مدیترانه در سایه تحولاتی نظیر نزدیک شدن نظامی امارات همراه با عربستان به یونان و تلاشهای قبرس یونانینشین همراه با رژیم صهیونیستی و مصر است. موضعگیری آشکار علیه ترکیه در سوریه، تلاش برای آشتی دادن مجدد بشار اسد با جهان عرب و آشتی دادن رژیم صهیونیستی با جهان عرب پس از انزوای چند ده ساله تلآویو، از جمله موضوعاتی هستند که دو کشور را در مقابل هم قرار داد.

همانطور که پیشتر ذکر شد، مقامات غربی به دنبال هر بهانه برای اعمال مجدد تحریمها علیه ایران هستند. اردوغان تا چند ماه پیش امارات را مسئول همۀ حملات علیه ترکیه میدانست. مهمترین عامل قطع روابط بین ترکیه و امارات نیز برکناری «محمد مرسی»، رئیسجمهور منتخب مصر در نتیجۀ کودتای نظامی در ماه ژوئیه ۲۰۱۳ بود. به اعتقاد اردوغان، بن زاید در سرنگونی «محمد مرسی»، رئیسجمهور سابق مصر در نتیجۀ کودتای نظامی ۲۰۱۲ دست داشت و در کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه به گروه فتحالله گولن کمک مالی کرد.

اگرچه امارات، اقدامات نظامی – تسلیحاتی خود در اکثر کشورها و در رأس آن یمن و لیبی را افزایش داد، اما تلاش برای ایجاد جنگ و یا درگیری و حمایت از آنها هزینه سنگینی داشت و مداخلات نظامی عملاً نتیجه لازم را نداشت. اکنون مهمترین اولویت اردوغان حفظ حاکمیت خود در انتخابات ۲۰۲۳ است. وزارت برق سوریه پیش از این اعلام کرده بود بخشی از خط انتقال برق میان اردن و سوریه به طول 87 کیلومتر از مرز اردن و سوریه تا منطقه «الدیر» طی سالیان گذشته مورد تخریب قرار گرفته است.

کارشناسان مسائل بین المللی این جمله را از اندیشمند آمریکایی “هنری کیسنجر” نقل کردند: “هیچ جنگی بدون مصر و هیچ صلحی بدون سوریه اتفاق نمی افتد” و افزودند که سوریه ثابت کرده که اولویتی برای تمام منطقه عربی است. روابط با ایران نیز برای تاجیکستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تنها به منافع اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن مربوط نمی شود.

در همین حال راه اندازی یکی از پالایشگاه های نفت تاجیکستان واقع در منطقه آزاد اقتصادی «دنغره»، به دلیل کمبود مواد اولیه به تعویق افتاده است که مذاکرات برای تأمین مواد اولیه با شرکت های ایرانی، قزاقستانی و روسی در حال انجام است.

ساخت این نیروگاه دو سال پیش به پایان رسید، اما راه اندازی آن همچنان به تعویق افتاده است. شما اگر در بخشهای مختلف آمار و ارقام نگاه کنید، میبینید آن رشد حالت تنزل پیدا کرده، البته تورم باقی است و باید این تورم به تدریج به نقطه مطلوب برگردد، اما این تورم چرا درست شد و اینگونه شد؟ اما در سال ۸۸ هم شعارهای احمدینژاد تفاوت چندانی با دور قبلی نداشت.

در صورتی که این افراد هم مدعی داشت برنامههای مفصل اقتصادی برای اداره کشور بودند. وزارت صنعت او را به وزارت خارجه برای رایزنی اقتصادی در قطر، در شرایطی که عربستان قطر را تحریم کرده بود، پیشنهاد داده بود. ترامپ در اعلام این سند به نوعی دچار گسست و جدایی از دو رئیسجمهور قبلی (اوباما و بوش) شده و در عین حال اعلام کرده که دولت او برخلاف دولتهای قبلی استراتژی خود را چند ماه زودتر اعلام کرده است.

وزیر دفاع روسیه در گفتوگو با همتای ترکیهای خود از برخی گزارشها مبنی بر انتقال شبهنظامیان گروههای تروریستی غرب آسیا به منطقه مورد مناقشه «قره باغ» ابراز نگرانی کرد. در این بین آمریکا با نگاه به تجربهی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ و بهخصوص تجربهی ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ – یعنی از زمان اشغال تا زمان امضای توافقنامهی امنیتی ناظر بر خروج از عراق – مداخلهی گستردهی نظامی را موفقیتآمیز ندانسته و دولت اوباما آن را یک باتلاق پرخطر ارزیابی میکرد.

اين در حالي است که چهل و پنجمين رئيس جمهور آمريکا، دونالد ترامپ با سياست خارجي که مدنظر قرار داده است، در مورد چشم انداز نقشي که آمريکا از سال 1945 با رويکردي بين الملل گرايانه تا پيش از ترامپ در نظام بين الملل ايفا نموده، ترديده ايجاد کرده است.

الزامل اظهار داشت: کمیتههای فنی سه کشور نشستها و هماهنگیها و بررسیهای لازم را به عمل میآورند تا عملیات اتصال خطوط برق سه کشور به صورت همزمان اجرایی شود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المنار، «غسان الزامل»، وزیر برق سوریه اعلام کرد عملیات تعمیر و بهسازی خطوط اتصال برق میان سوریه، اردن و لبنان پیش از سال جاری به پایان میرسد.

بدون تردید نابودی داعش در سال 2018 که مهمترین عنصر و عامل بحرانساز در سوریه به شمار میرفت و بازیابی استقلال و حاکمیت ملی بر بخش بزرگی از سرزمین سوریه، نقش بسیار مهمی در تمایل کشورهای عربی برای ایجاد گشایشهای دیپلماتیک با دمشق دارد. هدف امارات ایجاد مشارکت در زمینۀ انرژی، بهداشت، کشاورزی، حمل و نقل، صنایع، زیرساخت، فاینانس، گردشگری، انرژی، آب و امنیت غذایی است.

دلایل تسریع در روند عادیسازی روابط با امارات میتواند تغییرات ژئوپلیتیک، تأثیر همکاری ترکیه و قطر در منطقه، شکست مشارکت امارات و عربستان، شکست حفتر و آتشبس مورد حمایت ترکیه در لیبی، دوری دولت آمریکا از امارات، کاهش تنش در غرب آسیا، افغانستان و قفقاز، تمایل امارات برای مشارکت در روند فعالسازی فرودگاه کابل و نتایج مهم ناشی از عادیسازی روابط بین ترکیه و امارات در مدیترانه خواهد بود.

ایدۀ فروش ارز از طریق بانک مرکزی برای پایین نگه داشتن نرخ ارز، با شکست رو به رو شده و اکنون اجازۀ دادهاند لیر ترک به سقوط آزاد ادامه دهد و روش کسب ارز از طریق صادرات را امتحان میکنند. آخرین بار قطر در سال ۲۰۱۸ این کار را کرد و ارزش لیر ترک ۶ درصد افزایش یافت.

حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح دوم او در کنگره را رقم زد. در این جلسه، بوریس جانسون که تحت حمله تند قانونگذاران قرار گرفته بود از پاسخ دادن به سوالات درباره تحقیقات پلیس یا گزارشی که قرار است پیرامون تخلفات احتمالی او و دیگر همحزبیهایش منتشر شوند طفره رفت. پیش از این گفتم که ذولت ترامپ به دنبال کشیدن دیواری از تحریم ها برای ممانعت از بازگشت رقیبش به این توافق است.