فیشهای شورای نگهبان

بنابراین انتخاب زلمی رسول به عنوان وزیر امور خارجه مثل اکثر گزینه های آقای کرزی، بر مبنای گرایش های قومی و عصبیت های قبیلوی شان می باشد نه اصل تجربه و تخصص. ـ آقای رسول فرخیمیکال (لاهیجان و سیاهکل) به اتفاق (44) نفر از نمایندگان به رئیسجمهور محترم درخصوص ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی جهت پیشگیری از افزایش قیمت کالاها در پایان سال. رئیس سازمان حج و زیارت از احتمال افزایش ایستگاه های پروازی برای متقاضیان سفر زیارتی به سوریه خبر داد و گفت : در این رابطه در سفری که به همراه وزیر راه و شهرسازی با مقامات سوریه ای گفت و گو و تبادل نظر شد. رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تلاش های دست اندرکاران برای زیارت آسان، ارزان و با کیفیت، از کاهش قیمت بستههای سفرهای زیارتی به سوریه خبر داد.

  • توجیه پیشنهاد کفایت مذاکرات و یا مخالفت با آن
  • درخشان: صعود به دور دوم؟ برایش برنامه ریزی کنید
  • تیم 98 سرخابی ها را ده تایی کرد
  • حسینی، گل به پرسپولیس، پاس گل برابر استقلال
  • عنایتی: ما میبینیم و داور نمیبیند
  • استان هرمزگان
  • مسعود نقاشزاده: آثار جشنواره چهلم قابل دفاع است

اوّلاً همهی دولتها موظّفند تا روز آخر تلاش کنند و کار کنند؛ تا لحظهی آخر. بنده اعتقاد راسخ دارم که دولتها بایستی تا آخرین روز مسئولیّتشان تلاش کنند و کار کنند و وظایف خودشان را انجام بدهند، بعد امانت را به دولت بعدی تسلیم کنند، البتّه عقیدهام این است که با صورتوضعیّت؛ مثل مهندسی که وسط کار، بنا را به یک مهندس دیگری تحویل میدهد و صورتوضعیّت میدهد؛ این کاری است که انجام گرفته، این وضعی است که الان موجود است. دوّم اینکه امروز شما ملاحظه میکنید میبینید دشمن غدّار،(۴) این جبههی دشمن -فقط آمریکا نیست؛ آمریکا خبیثترین و قبیحترینشان است، وَالّا فقط آمریکا نیست؛ دشمن یک جبهه است- همهِی نیرویش را متمرکز کرده برای اینکه جمهوری اسلامی را بلکه به عقبنشینی وادار کند. پس از درگذشت امام خمینی که بنیانگذار و نخستین رهبر جمهوری اسلامی بود، مجلس خبرگان رهبری در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ هجری شمسی، آیت الله سید علی خامنهای را به عنوان رهبر جمهوری اسلامی انتخاب کرد.

نخستین وزیر امور خارجه ایران در سال ۱۲۰۰ خورشیدی آغاز به کار کرد. این مجلس نخستین بار در سال ۱۳۶۲ش تشکیل شد و در ۷ اسفند ۱۳۹۴ انتخابات پنجمین دوره آن برگزار شد. اما با بیشتر شدن اختلافات، در ۱۷ بهمن ماه ۱۳۶۶ش دستور تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را داد. آیا مجلس اختیار قانونگذاری به منظور تغییر آئیننامه شورای نگهبان برای شفاف شدن آرا این نهاد را دارد؟ رهبر انقلاب اسلامی درباره برخی نگرانیها از احتمال مشارکت پایین مردم در انتخابات ۲۸ خرداد، گفتند: من معتقدم میزان مشارکت مردم ارتباطی با این اسم یا آن اسم ندارد بلکه مردم بهدنبال فردی هستند که دارای مدیریت و اراده قوی و کارآمدی بالا برای حل مشکلات کشور باشد و برای مردم هم مهم نیست که این فرد چه عنوانی دارد و یا از چه جناحی است، البته شاید این موضوع برای گروههای سیاسی مهم باشد ولی برای عامه اینگونه نیست. ـ خانم فاطمه محمدبیگی (قزوین، آبیک و البرز) به اتفاق (27) نفر از نمایندگان به وزیر کشور درخصوص ضرورت تسریع در تأمین اعتبار ایمنسازی و اصلاح جادههای ارتباطی روستاهای منطقه الموت که دچار پدیده رانش شدهاند.

ـ خانم فاطمه محمدبیگی (قزوین، آبیک و البرز) به اتفاق (57) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم پاسخگویی درخصوص نقص عملکرد وزارت بهداشت در اجرای سیاستهای کلی جمعیت و موضعگیری برخلاف این سیاستها در عزل و نصب مشاوران. مجلس خبرگان رهبری(تأسیس: ۱۳۶۲ش) از نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران که وظیفه اصلی آن انتخاب رهبر جمهوری اسلامی ایران و نظارت بر عملکرد او است. هیچ جا نباشد، لااقل در لابی صهیونیستی، یک چیزی، یک غُری، یک نِقی، یک حرف چرندی علیه جمهوری اسلامی ایران میزنند. توجّه بشود به ظرفیّتهای قوّهی مجریه و قوّهی قضائیّه و ظرفیّتهای کشور و واقعیّتهای موجود، با توجّه به اینها مصوّبه تولید کنید و این به نظر من میتواند یک تعامل خوبی از دو طرف به وجود بیاورد. شورای نگهبان به منظور نگهبانی از احکام اسلامی و قانون به وجود آمده است .

خب؛ صحبت آخر هم مربوط به کرونا است. ، آخرین اصلاحیه مربوط به تاریخ ۱۱/ ۶/ ۱۳۹۴ است. ماده 17 – محاكم صالحه قضائي موظفند به تخلفات و جرائم انتخابات به صورت فوق العاده و خارج از نوبت رسيدگي نمايند. وی افزود: البته مقررات نظارت در حال اصلاح است و اگر این اصلاح صورت بگیرد شاید بخشی از مشکلات حل شود. من وقتی میبینم در تلویزیون نشان میدهد که بعضیها عبور میکنند و همین چیز ساده، همین ماسک را نمیزنند، من از آن پرستار واقعاً خجالت میکشم که آنها آن جور دارند فداکاری میکنند -آن پزشک، آن پرستار- آن وقت این آدم، جوان یا غیر جوان، حاضر نیست یک ماسک بزند اینها باید انجام بگیرد. و تنها در خصوص شرایط حجیت آن اختلافنظر دارند. شش فقیه و مجتهد مسلم و آگاه به مقتضیات زمان نیز بر مصوبات مجلس نظارت دارند و نمایندگان را در تشخیص احکام اسلام و نیز مصادیق عناوین ثانوی یاری می نمایند . ـ آقای سیدسلمان ذاکر (ارومیه) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم حل مشکلات مسکن مهر نسیم خرداد گلشهر و مسکن مهر کارمندان شهرداری ارومیه.

ـ آقای جعفر قادری (شیراز و زرقان) به اتفاق (68) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت ساماندهی بازار سیمان و حل مشکل مردم. همچنین لزوم حل مشکلات بیمهای کارکنان مراکز اقامتی ـ درمانی اعتیاد. دکتر عینالهی گفت: کادر بهداشت و درمان در طول ۲ سال گذشته زحمات بسیار کشیدند و از مرخصیهای خود استفاده نکردند و در این راه شهدای بسیار تقدیم کردیم که نام و یادشان را گرامی میداریم و آمادگی کامل در مراکز بهداشتی و درمانی برای ارائه خدمت شایسته به مردم وجود دارد، اما مهمترین مسئله رعایت اصول بهداشتی توسط خود مردم است. به نظر می رسد در رأس چنین جایگاهی باید یک کمیته داوری از افراد با تجربه و متدین و معتمد عموم مردم حضور داشته باشند که مطالب دریافتی از مراکز مختلف را به درستی ارزیابی کنند.

البتّه قطع نشده، لکن لازم است یک مقداری رشد پیدا کند، یک مقداری توسعه پیدا کند و بار دیگر فضای کشور را طراوت بدهید، کودکانی را شاد کنید، خانوادههایی را برخوردار کنید، پدرمادرهایی را از دغدغهی معاش فرزندانشان نجات بدهید؛ این کاری است که مردم میتوانند بکنند. یک توصیهی دیگر مسئلهی تعامل و همافزایی با بقیّهی قوا است. اینها احتیاج دارد به قانون، احتیاج دارد به دنبالگیری جدّی دستگاههای اجرائی و بایستی بِجِدْ مسئلهی فرزندآوری را مهم دانست و از پیری جمعیّت ترسید. گاهی هست که شما حرف طرف مقابل را صددرصد قبول ندارید؛ یعنی صددرصد رد میکنید؛ هیچ اشکالی ندارد، لکن باید جوری نظر و همین رأی مخالف ادا بشود که کسی که از بیرونِ مجلس دارد نگاه میکند، ببیند حق با شما است؛ یعنی با متانت و با خردمندی. چطور اشکالی ندارد؟ یکی از پُرفایدهترین ثروتهای یک کشور، جمعیّت جوان در یک کشور است که ما بحمدالله از اوایل انقلاب تا امروز برخوردار بودهایم و اگر بنا باشد بعداً برخوردار نباشیم، یقیناً عقب خواهیم ماند.

پیری جمعیّت اشکالی ندارد»! مجلس خبرگان بعد از درگذشت امام خمینی، در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ش آیتالله سید علی خامنهای را برای رهبری جمهوری اسلامی انتخاب کرد. در اصلهای ۹۹، ۱۰۷، ۱۰۸، ۱۱۱ و ۱۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نام خبرگان رهبری ذکر شده است. دیگر زبان انسان قاصر است از اینکه بخواهد مبلغ فداکاری اینها را بیان کند؛ چه تعدادی از اینها که خودشان مبتلا شدند و تعدادی جان باختند در راه خدمت به مردم! شماها البتّه همه خیلی خوبید، خدا انشاءالله که همهی شما را اجر بدهد؛ امّا خوب بودن یک مسئله است، خوب ماندن یک مسئلهی دیگر است؛ باید سعی کنیم خوب بمانیم. یکی از چیزهایی هم که من مایلم تأکید کنم -این آخرین عرض بنده است- مسئلهی توسّل و دعا است. بله؛ اختلاف سلیقه داریم، اختلاف نظر داریم، بعضی افرادمان ممکن است همدیگر را قبول هم نداشته باشیم، امّا در مقابل دشمن، همه با هم دست به دستِ هم میدهیم، یک حرف میزنیم، یک فریاد میکشیم، یک اقدام میکنیم، یک حرکت انجام میدهیم.

به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا در رابطه با قطعی برق اقدام جدی صورت نمیگیرد؟ ـ آقای حبیباله دهمرده (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا در رابطه با آب شرب مردم اقدام جدی صورت نمیگیرد؟ 4 – كساني كه به جرم اقدام عليه جمهوري اسلامي ايران محكوم شده اند. همچنین چرا در رابطه با انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان اقدام جدی صورت نمیگیرد؟

تبصره 3 – فرماندار يا بخشدار موظف است نظر هيأت مركزي نظارت، مبني بر تأييد يا رد صلاحيت داوطلبان را كه از هيأت نظارت استان دريافت نموده است، به نامبردگان ابلاغ نمايد تا در صورت اعتراض به رد صلاحيت خود، كتباً به شوراي نگهبان شكايت نمايند.

وزارت كشور نيز موظف است تصويري از مشخصات كامل داوطلبان را روزانه به هيأت مركزي نظارت اعلام نمايد. یعنی سؤال، تفحّص و امثال اینها که در قانون آمده، اینها حقّ شما است، بایستی انجام بدهید، امّا توهین نه، دشنام نه، نسبتِ بدون علم نه؛ اینها حقّ شما نیست و بعضیاش حرام شرعی هم هست و جایز نیست؛ انسان به وزیر مثلاً توهین کند یا دشنام بدهد یا تهمتی بزند، این مطلقاً جایز نیست. پلتفرم ورمهول باعث شده است که یک هکر بتواند ۳۲۰ میلیون اتر را سرقت کند. آن کاری که در آستانهی ماه رمضان شروع شد، آن خدمت مؤمنانهای که همه در آن شرکت کردند، خیلی کار باارزشی بود، توانست غمهای خانوادههایی را کم کند. درحاليكه شناسايي اولين مبتلاي اميكرون در ايران، روز 28 آذر اعلام شد، بنا به گفته طبرسي، دوره اوج سويه اميكرون، 30 الي 45 روز طول ميكشد. همهی ما -بنده هم همین جور هستم، شما هم همین جور هستید- در معرضیم، بایستی مراقبت کنیم؛ هم خودمان از خودمان مراقبت کنیم، هم «وَ تَواصَوا بِالحَقِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبر».(۶) این مرکز نظارت بر رفتار نمایندگان همان «تَواصَوا بِالحَقِّ وَتَواصَوابِالصَّبر» است، همان امر به معروف و نهی از منکر است، همان مراقبت و تکافل(۷) اجتماعی است که در اسلام وجود دارد.

مرکز دوّم مرکز نظارت بر رفتار نمایندگان است که چند سالی است راه افتاده؛ این هم خیلی مهم است. بعد از چند ماه بنا به خواست و تصمیم آقای دکتر صالحی مسئولیت معاونت وزیر امور خارجه در کشورهای عربی و آفریقایی را بر عهده گرفتم. عدّهی زیادی از جوانهای ما در آن ماههای اوّل وارد میدان شدند، خدمت کردند، پشتیبانی کردند، به اینها کمک کردند، بعد هم آحاد مردم.

من خواهش میکنم همهی کسانی که در این زمینه مؤثّرند، چه مسئولین اجرائی کشور، چه آحادی که میتوانند خدمتگزاری کنند، چه آحاد مردم، همه در این زمینه فعّالیّت کنند تا بتوانیم در ظرف مدّت کوتاهی این زنجیرهی سرایت را قطع کنیم و کشور را به ساحل نجات برسانیم.