قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي

اظهارداشت: قانون بودجه از ابتدای فروردین ماه لازم الاجرا است و انتظار مجلس این است که از ابتدای سال ۱۴۰۱ ارز ۴۲۰۰ تومانی به جز برای دارو و گندم به هیچ کالای اساسی دیگری اختصاص نیابد. بنابراین لازمه حجیت خبر واحد میشود تکلیفِ ما لایُطاق (تکلیفی که انجامدادنش ممکن نیست) که محال است. 6 – رؤسا و سرپرستان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي اعم از دولتي و غيردولتي و رؤسا و سرپرستان واحد ها و شعب آنها. 22 – روسا و سرپرستان سازمانهای دولتی. بر همین اساس شورای نگهبان وظیفه دارد تمام مصوبات مجلس را از حیث عدم مغایرت با موازین اسلامی قانون اساسی بررسی کرده تا در صورت عدم مغایرت مصوبه مجلس صورت قانونی به خود گیرد . تفسیر قانون اساسی: تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است. وی ادامه داد: موافق هستم که کشور با درامدهای مالیاتی اداره شود زیرا باید به مرور وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهیم، در عین حال در وصول درامدهای مالیاتی باید دقت شود تا به مردم فشار وارد نشود، دولت وصول درامد مالیاتی ۵۵۶ هزار میلیاردی تومانی را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیشبینی کرده است.

از ۱۳۷۲ هزار میلیارد تومان بودجه پیشنهادی دولت یکهزار و ۱۱۰ هزار میلیارد تومان مربوط به حقوق و دستمزد کارمندان دولت، یارانه نقدی و صندوقها است. تراکتور تبریز: باشگاه تراکتور در نیم فصل اول عملکرد خوبی نداشت و حالا پیمان بابایی، ستاره این تیم در آستانه جدایی از جمع قرمزها است. رییس جمهور هم به عنوان شعار انتخاباتی ساخت یک میلیون مسکن برای جوانان را وعده داده است با این حال بررسی عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید نشان میدهد تا امروز اجرای قانون جهش تولید برای ساخت مسکن خوب پیش نرفته است.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره بودجه عمرانی کشور و اینکه در صورت نتیجه بخش بودن مذاکرات و گشایش ارزی این منابع در چه بخشهایی هزینه میشود، گفت: یکی از مزایای بودجه ۱۴۰۱ این است که لایحه بودجه به نتیجه مذاکرات وصل نشده است.

حضرت آیتالله خامنهای خاطرنشان کردند: عدم احراز صلاحیت برخی افراد به معنی بیصلاحیتی آنان نیست بلکه به این معنا است که شورای نگهبان با توجه به گزارشها، امکانات و آشناییهای خود نتوانسته صلاحیت آن فرد را تشخیص دهد، اگر چه ممکن است آن فرد صلاحیت بالایی هم داشته باشد.

نائب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه تصویب کلیات لایحه بودجه در صحن مجلس به معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، گفت: اکنون بحث برسر نحوه جبران حذف ارز ترحیجی برای دهکهای درامدی است، اینکه به چه دهکهایی و به چه میزان کمک شود. نیکزاد با بیان اینکه اداره کشور از محل داراییها بدین معناست که دولت برای اداره خود اموال بفروشد، گفت: نگرانی مجلس در بودجه ۱۴۰۱ وضعیت صندوقها به ویژه صندوق تامین اجتماعی است.

لذا دولت نهایتا ۱۶ الی ۱۷ میلیارد دلار از این محل درامد خواهد داشت. دولت در سال ۱۴۰۱ از محل فروش ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز به قیمت ۶۰ دلار، حدود ۲۶ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.

  • فیلم سینمایی فرزند صبح به کارگردانی بهروز افخمی
  • تحقیق و تفحص
  • روستای مکسر
  • شوخیهای عزیزی خادم با ستاره های سابق فوتبال
  • امروز کدام فوتبالها از تلویزیون پخش زنده میشوند؟

وی با اشار به بدهی هفت میلیارد دلار کره جنوبی به ایران بابت فروش نفت افزود: کره به ایران اعلام میکند ما به شما بدهکار هستیم و این را قبول داریم اما به دلیل اینکه آمریکا شما را تحریم کرده است نمیتوانیم بدهی شما را پرداخت کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت عدم حذف ارز ۴۲۰۰ امکان تامین ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار ارز برای وارادات کالاهای اساسی وجود ندارد، در خصوص سازوکار حمایتی از مردم و اقشارآسیب پذیر گفت: مجلس در زمان بررسی کلیات لایحه بودجه، موضوع حذف ارز ترجیحی را مورد بررسی قرار داد و مقرر شد دولت و کمیسیون تلفیق در راستای حمایت از اقشار آسیبپذیر برنامهریزی جبرانی کنند. بر اساس تغییرات جدید طبق ماده ۱۸۲ قانون آیین نامه داخلی مقرر شد ابتدا کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق بررسی شود و در صورت تصویب، کلیات بودجه در صحن علنی مجلس بررسی شود و در ادامه بررسی جزئیات در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار گیرد. علی نیکزاد در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درمورد بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس گفت: امسال آیین نامه داخلی مجلس برای بررسی لایحه بودجه تغییر کرد. مجتبی بخشی پور نماینده اسلامآباد غرب با ۲ درصد، صدرنشین فهرست نمایندگان دارای کمترین آراست و ۳۷ نماینده دیگر نیز با همین شاخص و با رأی حداکثر ۱۰ درصدی به بهارستان راه یافتهاند.

در فهرست نمایندگان این گروه، فقط علی جدی نماینده شیروان و سید محمد موحد نماینده کهگیلویه، توانستند ۴۰ درصد از آرای واجدان شرایط رأی (به ترتیب ۲۸,۷۷۹ و ۷۵,۸۵۱ رأی) را دریافت کند و بیشترین رأی این گروه نیز متعلق به منصور شکرالهی نماینده کهنوج با ۳۳ درصد واجدان شرایط (۱۵۸۰۵۸ رأی) بوده است.