مرکز پژوهشها –

به گفته برخی رسانه ها، پوتین حداقل سه قایق تفریحی گران قیمت در اختیار دارد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا می شویم. در سال 1920، قدرت های محور و امپراتوری عثمانی، پیمانی موسوم به سورس امضاء کردند که در ماده 62 آن کمیسیونی متشکل از فرانسه، ایتالیا و بریتانیا در نظر گرفته بودند تا در طی 6 ماه ، پیمان را اجرایی کند و منطقه در شرق فرات، جنوب ارمنستان و شمال سوریه و مدیترانه با حفظ اقلیت های درون آن تشکیل گردد. اینکه یکی از آنها میگوید تحریمها شش ماه دیگر لغو میشود، یکی میگوید نه ممکن است یک سال هم طول بکشد، یکی دیگر میگوید ممکن است از یک سال هم بیشتر بشود، اینها بازیهای متعارف معمول اینها است؛ اینها هیچ قابل اعتناء و قابل قبول نیست؛ تحریمها بایستی ــ اگر چنانچه حالا خدای متعال مقدّر فرموده بود و توانستند به یک توافقی برسند ــ در همان روز توافق به طور کامل لغو بشود؛ این باید اتّفاق بیفتد.

ملک غازی در سال 1938 در یک حادثه اتومبیل در بغداد درگذشت و پسر 4 ساله اش به نام فیصل دوم به پادشاهی رسید. بنابر این عراق که در پی اتحاد عثمانی با آلمان و به کمک انگلیس ها از عثمانی جدا شده بود در سال 1921 با حمایت انگلستان نیز ملک فیصل اول به پادشاهی آن رسید (فب مار؛ 1380، 67). بعد از مدتی در سال 1932 قیمومیت انگلستان پایان پذیرفت و عراق رسماً مستقل گردید. بعد از درگذشت ملک فیصل اول، فرزندش به نام غازی اول در 1933 به پادشاهی رسید. جلسات مختلفی تشکیل خواهیم داد چون باید همه واقعیات کشور را بدون کم و کاست به آقای رئیسی و دولت بعدی بگوییم. آیا کسی حق نداشته در اصل درستی برجام تردید ایجاد کند، و، چون چنین کرده، همه ضررهای برجام به خاطر تشکیک یا مخالفت حتمی اوست؟ علاوه بر موقعیت ژئوپلتیکی، خاورمیانه محل ظهور همه ادیان الهی بوده و از قدیم نزاع های ایدئولوژیک و عقیدتی در این منطقه رایج بوده است. این کشورها عبارتاند از بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، جامائیکا، باربادوس، باهاما، گرنادا، پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، تووالو، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین، آنتیگوا و باربودا، بلیز و سنت کیتس و نویس. «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید روز گذشته تصریح کرد که بایدن و هریس قصد دارند در سخنرانی امروز خود «اهمیت آن چه که در کنگره رخ داد و مسئولیت منحصر به فردی را که رئیسجمهور (دونالد) ترامپ در قبال این هرج و مرج و کشتاری که شاهد آن بودیم برعهده دارد، بیان کند و همچنین قصد دارد مخالفت و اعتراض خود را به دروغهایی که رئیسجمهور سابق آمریکا به منظور گمراه کردن مردم آمریکا و طرفدارانش و همچنین منحرف کردن حواسها از نقشی که در آن چه (در کنگره) رخ داد، انتشار داده است، ابراز کند».

دونالد ترامپ همچنین از دومین مقام اطلاعاتی ناشناس که گفته میشود شکایتی علیه رئیسجمهوری آمریکا تنظیم کرده است و قصد دارد در کنگره درباره تماسهای او با رئیسجمهوری اوکراین شهادت بدهد، انتقاد کرد. ورود آمریکا به دو کشور افغانستان و سپس عراق فضای جدیدی را در منطقه ایجاد کرد که نشان از تغییر سیاست آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی داشت. عراق که با مرکزیت بغداد در حدود 4 قرن مرکزیت جهان اسلام را با خلافت اسلامی داشت و با حمله مغول در نیمه قرن هفتم سقوط کرده بود، با شکل گیری خلافت عثمانیان، ضمیمه امپراطوری عثمانی شد. عراق تا قبل از جنگ جهانی اول جزو قلمرو خلافت عثمانی به شمار می رفت (غرایاق زندی،25،1378). در این دوره عراق هر چند ظاهراً مستقل بود ولی عملاً تحت نفوذ انگلستان قرار داشت و به صورت نیمه مستعمره اداره می شد. در طول دو دوره اول ریاست جمهوری وی اقتصاد روسیه رشد چشمگیری داشت. دکتر رئیسی در سال ۱۳۶۴ به عنوان جانشین دادستان انقلاب تهران منصوب شد و به این ترتیب، دوره مدیریت قضایی ایشان در تهران آغاز شد. مهمترین آنها عبارتند از: انقلاب 1914 علیه سلطه انگلیس؛ انقلاب استقلال طلبانه 1920 به رهبری میرزا محمدتقی شیرازی؛ قیام 1941 که به رهبری آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی و محمد حسین کاشف الغطا در اعتراض به اشغال عراق توسط انگلیس بود؛ جنبش جماعت العلما در سال1958 که در مبارزه علیه ظهور و نفوذ کمونیسم به رهبری علمای مذهبی بویژه شیعیان شکل گرفت؛ و شکلگیری احزاب و گروه های اسلامی از جمله حزب الدعوه به منظور برقراری حکومت اسلامی.

برای همین نیز رهبران و علمای تشیع جنبشها و انقلاباتی را حتی پیش از استقلال و تحت سلطه رفتن عراق علیه انگلیس و دخالت در امور داخلی ترتیب دادند که ناکام ماند. ابتدا فقط برای اینکه جلوی خونریزی را بگیرند، پلکم را دوختند، اما 4-3 روز بعد کل صورتم به دلیل شکستگیهای داخلی کبود شده بود و انگار به یک بالش سیاه تبدیل شده بود و حسابی ورم کرده بود. اظهارات جنجالی ترامپ درست یک روز قبل از سالگرد حمله طرفداران ترامپ به کنگره که به مرگ دستکم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس منجر شد، مطرح شده است. قدرت و نفوذ برخی از این نهادهای غیررسمی به اندازهای است که در اغلب اوقات، بدون جلب و تأمین نظر آنها، اتخاذ تصمیم در زمینه مسائل خارجی دشوار میگردد. ما به این کار ادامه خواهیم داد“. از نظر سياسي، چهار سال اول دولت احمدينژاد هرچند با برخي اختلافهاي دولت و مجلس و همچنين انتقادات شديد اصلاح طلبان به وضعيت اداره کشور توسط احمدينژاد همراه بود ولي اصولگرايان، همچنان به حمايت سياسي خود از وي ادامه دادند. ترامپ گفت: « اکنون میبینم که بایدن با پوتین صحبت میکند و این مسابقه برای کشور ما عادلانه نیست.» رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه به انتقاد از کسانی پرداخت که میگویند چقدر او در زمان ریاست جمهوریاش در مقابل روسیه مواضع خوبی داشته و اعلام کرد: «من تحریمهای سختی را علیه روسیه اعمال کردم.