هر آنچه از ویروس کرونا امیکرون باید بدانید • دیجیکالا مگ

با این حال انتظار میرود در صورت نیاز به توسعه واکسنهای جدید دسترسی عمومی به آنها بین ۴ تا ۶ ماه طول بکشد. احتمال شیوع سویه جدید کرونا در سراسر دنیا چقدر است؟ بیشتر موارد ابتلای تایید شده به امیکرون در آفریقای جنوبی بوده و مواردی هم در هنگ وکنگ و بلژیک مشاهده شده بود. با توجه به شیوع گسترده این ویروس در آفریقای جنوبی احتمالا سویه امیکرون بدون اینکه شناسایی شده باشد به کشورهای مجاور نیز سرایت کرده است.

  • کوفتگی و درد
  • تزریق دوز سوم (سه ماه بعد از تزریق دوز دوم)
  • انگشت کووید
  • قله مرگ اومیکرون بیشتر از نوع دلتا است
  • رعایت فاصله فیزیکی

به همین منظور مطالعه مقاله اگر به ویروس کرونا مبتلا شدیم چه کنیم پیشنهاد می شود. یکی از ویژگیهای شایع این ویروس سرفههای خشک است. در واقع عامل ذات الریه باعث میشود فرد شروع به سرفه کردن کند. این سرفهها از خشک شروع شده و به مرور زمان به آن محتوی خلط زرد رنگ، سبز رنگ و در نهایت سرفههای خونی افزوده میشود. البته هر سرفهای نشان دهنده کرونا نیست. افراد مبتلا ممکن است به سردردهای پی در پی و طولانی دچار شوند که اغلب این سردردها همراه با تب است و قسمتهای مختلفی از سر فرد را دچار درد میکند. در اینجا باید تأکید کنیم که هر سردردی نشان دهنده ابتلا شما به این ویروس نیست، ممکن است دچار سینوزیت و یا میگرن شده باشید و یا قبلاً سابقه آنها را داشتهاید و به دلایل مختلفی عود کرده باشند.

عفونت بیشتر میتواند منجر به آسیب بیشتر ریه شود. برای جلوگیری از عفونت حاد پزشکان عفونی برای بیماران کرونایی آنتی بیوتیک تجویز می کنند. قرص آزیترومایسین، مترونیدازول، تاوانکس و هیدروکسی کلروکین از آنتی بیوتیک های رایجی هستند که در دوره کرونا مصرف می شوند. آنتی بیوتیک ها خاصیت ضد باکتریایی دارند و برای ویروس مصرفی ندارند. اما برای پیشگیری از عفونت حاد ثانویه در برخی موارد تجویز می شوند.

البته اطلاعات موجود هنوز محدود هستند. آیا تستهای کووید-۱۹ فعلی سویه امیکرون را تشخیص میدهند؟ تستهای PCR که به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند به شناسایی عفونت کووید-۱۹ ، از جمله امیکرون ادامه میدهند. تحقیقات در حال انجام است تا مشخص شود که آیا بر دیگر انواع تستها، از جمله تستهای آنتیژن سریع، تاثیری وجود دارد یا خیر.

البته فراموش نکنید مسمومیتهای غذایی و یا برهم خوردن مزاج افراد نیز میتواند باعث این تهوع و استفراغ شود. لازم است در چنین شرایطی از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده نمایید. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص مواد غذایی مفید برای پیشگیری و مقابله با کرونا کلیک کنید. علائم ویروس کرونا بسیار شبیه سرماخوردگی خفیف تا شدید است. از این رو با مشاهده این علائم سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و به پزشک مراجعه کنید.

پس از ورود به سلول میزبان، ذره ویروس بدون پوشش بوده و ژنوم آن وارد سیتوپلاسم سلول بدن ما میشود. بیماری ایجاد شده با کروناویروس که به آن بیماری کرونا (COrona VIrus Disease: COVID-19) میگویند که اولین بار در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد. علائم بیماری کووید-۱۹ معمولاً چند روز پس از آلوده شدن فرد به ویروس شروع میشود.

واریانتها یا همان سویهها بخش طبیعی از تکامل ویروسها هستند. خبر بد این است که ویروس تا زمانی که قادر به آلوده کردن، تکثیر و انتقال باشد؛ به تکامل خود ادامه میدهد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بارها اعلام کردهاند که همهی واریانتهای ویروسها خطرناک نیستند و اغلب ما متوجه وقوع آنها نمیشویم. تنها زمانی که این تغییر باعث مسریتر شدن ویروس شود یا بتوانند افراد را دوباره آلوده کند؛ باید در مورد خطرناک بودن آن نگران شد. امیکرون چه تفاوتی با سایر ویروس کرونا دارد؟

ایمنی جمعی کمتر باعث میشود تا شیوع بیماری بسیار بیشتر از حد انتظار باشد و شاهد چنین فاجعههایی در مقیاس کشوری و حتی جهانی باشیم. اثر امیکرون در بدن چیست؟ همانطور که گفته شد، ۳۲ جهش در واریانت امیکرون مربوط به پروتئین اسپایک، بخش اتصال ویروس به سلول بدن است. اگر جهشها به صورتی باشد که ویروس بتواند راحتتر به سلول متصل شود، میتواند راحتتر شیوع پیدا کند.

چه کسی درمعرض ابتلا به بیماری کرونای شدید است؟ براساس شناخت کنونی ما از ویروس کرونا جدید بهنظر میآید که مسنترها و افراد مبتلا به بیماریهای زمینهای نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سرطان یا دیابت بیش از دیگران درمعرض ابتلای شدید به کووید ۱۹ هستند. آیا آنتیبیوتیک در پیشگیری یا درمان کووید ۱۹ موثر است؟ خیر. آنتیبیوتیک تنها برای درمان عفونتهای باکتریایی مفید است و هیچ تاثیری بر ویروسها ندارد.

برای مشاهده چگونگی تقویت سیستم ایمنی کلیک کنید. در عرض چند روز پس از گزارش دانشمندان، سازمان جهانی بهداشت نام امیکرون را برای این گونه تغییر شکل یافته کوید-19 انتخاب نمود و این گونه ویروس مورد توجه قرار گرفته است. فرض اولیه دانشمندان در ژانویه 2022 مورد تأیید قرار گرفت. امیکرون بطور بی سابقه ای در سطح جهان منتشر شده است.