پشتپرده کووید۱۹ چیست/ سابقه اتفاقات مشابه تاریخی با کشتار کرونا – خبرگزاری مهر

این نمونهها معمولاً از طریق مایعات شُشها و یا از پشت بینی و حلق گرفته میشوند. آزمایشگاهها با استفاده از این موارد علائم اولیه کرونا را تشخیص میدهند. راه دیگر نیز از طریق شناسایی علائم کرونا در افراد است. انواع تست کرونا در سه دستهی کلی تست پیسیآر، تست آنتی بادی کرونا و آنتیژن قرار میگیرند.

در اول دسامبر، این کشور 8561 مورد را ثبت کرد درحالیکه در 26 نوامبر 3402 مورد گزارش شده بود. در اواسط نوامبر، تنها چند صد مورد ذکر شد. موسسۀ ملی بیماریهای واگیر آفریقای جنوبی (NICD) در ژوهانسبورگ تأیید کرد که امیکرون بهسرعت در حال گسترش است. تام ونسلیرز، زیستشناس تکاملی در دانشگاه کاتولیک لوون در بلژیک، تخمین میزند که امیکرون میتواند سه تا شش برابر کرونا دلتا افراد را در یک دوره زمانی آلوده کند. زمانی که نوع دلتا بهسرعت در بریتانیا منتشر شد تعداد موارد تقریباً هر پنج روز دو برابر میشد. اکنون دانشمندان به دقت موارد امیکرون را زیر نظر دارند تا مشخص کنند که این نوع با چه سرعتی بر جمعیت بریتانیا تأثیر میگذارد.

در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، امکان انتقال کرونا دلتا در کمتر از یک دقیقه وجود دارد. آیا واکسن های موجود بر علیه ویروس های جهش یافته موثر هستد؟ حتی درصورت تزریق دو دوز واکسن امکان ابتلا به نوع جهش یافته (کرونا دلتا) وجود دارد با این تفاوت که شدت علائم کمتر خواهد بود. پس از واکسیناسیون، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک، برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا و محافظت از سلامت عمومی همچنان ضروری است. آنتی بادی های تولید شده از طریق واکسیناسیون با واکسن های مجاز فعلی، در برابر ویروس کرونا موثر هستند.

  1. هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید
  2. برای هادیهای رشتهای، $$ 0.8$$ تا $$ 0.87$$
  3. تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید
  4. مشکل در تنفس
  5. گرفتگی بینی
  6. مراقب ظهور عوارض در خودتان باشید

این دوزها به کشورهای عضو سازوکار کوواکس بر اساس یک فرمول تخصیص متناسب با جمعیت مجموع آنها ارائه میشود. کوواکس (COVAX) بخشی از تلاشهای جهانی با هدف تسریع توسعه و تولید واکسن کرونا و تضمین دسترسی منصفانه و برابر همه کشورها است. هیچ کشوری از بیماری کرونا در امان نخواهد بود مگر اینکه همه کشورها محافظت شوند. ۱۹۰ کشور و قلمرو در سازوکار کوواکس درگیر هستند که شامل بیش از ۹۰ درصد جمعیت جهانی میشود. یونیسف در همکاری با ائتلاف نوآوریهای آمادگی برای همهگیری (CEPI)، ائتلاف واکسن (GAVI)، سازمان جهانی بهداشت و دیگر شرکایش، تلاشها برای خرید و ارائه واکسن کرونا را به نیابت از کوواکس رهبری میکند. من اطلاعات نادرستی را درباره واکسن کرونا در فضای آنلاین مشاهده میکنم.

توکلی ادامه داد: چیزی که نگران آن هستیم شیوع بیش از اندازه سویه امیکرون است که میتواند درگیری زیادی از نظر وسعت ابتلا ایجاد کند؛ البته درخصوص شدت ابتلا به این سویه خیلی نگرانی نداریم. با همه خوشبینی ای که به خاطر کاهش آمار بیماران کرونایی در کشور وجود دارد، به نظر می رسد هنوز زود است درباره رد شدن خطر امیکرون اظهارنظر کنیم زیرا منابع بین المللی بهداشت معتقدند این سویه بسیار خطرناک است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) در به روزرسانی گزارش اپیدمیولوژیک هفتگی بیماری کووید-۱۹ که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، خطرات مربوط به سویه اُمیکرون را در حد “بسیار زیاد” طبقهبندی کرده است. این سازمان جهانی در گزارش خود به چند نکته در مورد سویه اُمیکرون اشاره کرده است خطر کلی و نگرانی مربوط به کرونای اُمیکرون هنوز بسیار بالا است.

نوع دلتا (هندی) ویروس کرونا چیست و چه علائمی دارد؟ دلتا که بهعنوان B.617.2 شناخته میشود، یک زیر نژاد از نوع B.617.1 است. این نوع اولینبار در اکتبر 2020 در هند ظاهر شد. تصور میشود این سویه در افزایش شدید موارد و گسترش علائم اولیه کرونا در هند نقش دارد. نوع B.617.1 دارای جهشهای مهمی است که میتواند انتقال آن را آسانتر و بروز علائم اولیه کرونا را راحتتر کند. این جهشها میتواند کرونا ویروس را در برابر پاسخ ایمنی به ویروس مقاوم سازد. تا کنون علائم ویژه ای مربوط به نوع دلتا در دسترس نیست. اما پزشکان اظهار کرده اند که علائم سویه ی دلتا به سرماخوردگی بسیار شبیه است.

این تغییر که احتمالا ناشی از سویه جدید است، زنگ خطر را برای محققان به صدا درآورده است. آیا واکسنهای فعلی روی سویهی امیکرون اثر دارند؟ کرونا امیکرون به حدی جهش پیدا کرده که با ویروس اصلی که از ووهان به سایر نقاط جهان سرایت کرد متفاوت است. از این رو واکسنهایی که براساس ویروس اولیه طراحی شده ممکن است در برابر این امیکرون به همان میزان کارآیی نداشته باشد. پروفسور «ریچارد لسلز»، متخصص اهل آفریقای جنوبی میگوید که جهشهای صورت گرفته ممکن است بخشهایی از سیستم ایمنی را دور بزند.

با گذشت چندین ماه از تزریق واکسن کرونا در اولین گروه از افراد در بسیاری از کشورهای جهان، پرسشها درباره نیاز به تزریق دوز سوم یا دوز تقویتی واکسن کرونا در کشورهای مختلف همواره رو به افزایش بوده است. نوع جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده است و مقامات این کشور میگویند که این نوع بسیار نگرانکننده است. سویه جدید که ابتدا B.1.1.529 نامیده شد، توسط سازمان جهانی بهداشت، نوع Omicron نام گرفت. همچون گذشته و مانند واریانتهای قبلی، این نگرانی وجود دارد که این نوع کرونا میتواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشورها دامن بزند و سیستمهای بهداشتی را تحت فشار قرار دهد و احتمالاً ایمنی واکسن را دور بزند.

نگرانیها در مورد سویه امیکرون که اولین بار در بوتسوانای آفریقای جنوبی شناسایی و به جهان معرفی شد؛ در چند هفته گذشته افزایش یافته است. در حالی که دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی در مورد این سویه جدید ندارند؛ چرخش آن در کشورهای مختلف جهان، به خصوص اروپا، هم اکنون باعث افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا شده است. دانشمندان ویروس امیکرون را به لطف ترکیب متمایز آن که متشکل از بیش از 50 جهش مختلف در SARS-CoV-2 است شناسایی کردهاند. البته برخی از این جهشها در سویههای آلفا و بتا نیز وجود داشت و آزمایشات قبلی نشان داده بودند که میتوانند باعث تسریع در روند گسترش ویروس کرونا شوند.