کودتا پایان استراتژی موازنه منفی در ایران بود

چراکه روابط آمریکا با عربستان سعودی، امارات و کویت و البته عراق بسیار نزدیک و عمیق و گسترده است و با یک عادیسازی مناسبات بین ایران و عربستان و حتی در اثر شکلگیری یک پیمان میان کشورهای منطقه، نفوذ آمریکا در منطقه کم نمیشود. نمیشود با افرادی که هر روز موجب کشته شدن و زخمی شدن شهروندان افغانستان می شوند و بدون نشانه هایی از قصد طالبان به احترام به حقوق زنان و در نظر گرفتن حقوق قربانیان و رعایت عدل آشتی کرد.

این قانون سهمیه زنان در انتخابات شوراهای ولسوالیها را حذف کرده است. امارات بزرگترین شریک تجاری منطقهای ترکیه است. نظر آهاری، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه هم در این جلسه با تاکید بر اینکه دیپلماسی اقتصادی بخش مهم و غیرقابل تفکیک سیاست خارجی است و وزارت خارجه موظف است زمینه تحقق آن را فراهم کند، در رابطه با روابط ایران و کانادا گفت: اگرچه دولت کانادا روابط تاریخی خوبی با ایران داشته اما حتی وقتی این روابط در اوج خود بوده هم به دلیل حجم بالای تجارت کانادا با آمریکا و همینطور مسافت زیاد میان دو کشور، کانادا هیچ وقت جز 5 شریک نخست تجاری ایران نبوده است.

بعضی از کشورها بدون توجه بهدلایل تجاری معقول، صرفاً بخاطر واقعیتهای ژئوپلیتیک از طریق قراردادهای سواپ، نقدینگی به اقتصاد ترکیه تزریق میکنند. شبکه حقوق بشر سوریه (SNHR) طی گزارشی به مناسبت 26 ژوئن؛ روز جهانی همبستگی با قربانیان شکنجه اعلام کرد که رژیم اسد از ابتدای آغاز جنگ داخلی در سوریه از مارس 2011 تا کنون 14 هزار و 338 نفر از جمله 173 کودک و 74 زن را در زندانها زیر شکنجه کشته است.

وی ادامه داد: این در حالی است که نزدیکترین افراد به جو بایدن (از جمله سالیوان و بلینکن) رسماً اعلام کردهاند در صورت رأی آوردن بایدن، تحریمها را به راحتی برنمیدارند و تا زمانی که تضمین محکمی از ایران برای محدودیت در برنامه موشکی و نفوذ منطقهای نگیرند، هیچ تخفیف تحریمی به ایران نخواهند داد. گرچه توجه و تمرکز آمریکا بر روی دیپلماسی فرهنگی در جنگ سرد توانست موجب و موجد کامیابیها و دستاوردهای بسیاری برای سیاست خارجی آمریکا در اروپا باشد، اما سیر تحولات پس از دوران جنگ سرد و به ویژه رخدادهای یازده سپتامبر 2001م. و حوادث پس از آن، این نکته را برای آمریکاییها به خوبی آشکار کرد که کاخ سفید درست به همان اندازه که در پیروزیش در جنگ سرد دلیل برای مسرت و رضایتمندی دارد، در سایر نقاط جهان از جمله در خاورمیانه دلایل محکمی برای نگرانی و احساس خطر خواهد داشت.

همواره و به طور گسترده برای تهیۀ گزارشهای دولت به کمیته های سازمان ملل، به ویژه کمیته رفع تبعیض علیه زنان(CEDAW) و اجرای ملاحظات پایانی و توصیه های گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان، با زنان، سازمانهای جامعه مدنی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همکاری و مشورت کند.

متاسفانه جمهوری اسلامی ایران به جای آنکه توجه خود را صرف کشورهایی کند که برای ایران آسیب و ضرری نداشته اند عملا درگیر بازیگران بیهویتی شده است که گاهی مستقیم و آشکارا به فکر تقابل با ایرانند و گاهی هم در لباس دوستی و پنهانی علیه تهران توطئه می کنند. عملکرد بازیگران اصلی پیام های نگران کنندهای را در بر دارد: آزادی زندانیان طالب در افغانستان و پاکستان با عفو بی قید و شرط که به تازگی افراد کلیدی طالبان را نیز در بر گرفته (ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دو گروه طالبان)، فقط میتواند فرهنگ معافیت از مجازات را تقویت کند و تهدیدی برای فرایند صلح پایدار در افغانستان به شمار میرود.

اگرچه در چند سال اخیر بازیگران کلیدی ملی و بین المللی متعددی مساله ساختن صلح و گفتگو با طالبان، حقوق زنان، حقوق بشر و عدالت در گذار را به عنوان مقوله هایی جدا از یکدیگر و بدون ارتباط با همدیگر مطرح میکنند و با ساختن نهادهای متعدد و بی خبر از هم میگویند که این روندها از هم مجزا و بدون تاثیر بر یکدیگرند، تجربه در کشورهای پس از درگیری ثابت کرده است که مصالحه بدون توجه به حقیقت یابی و عدالت تنها به اعاده حیثیت برای مسئولان نقض فاحش حقوق بشر و زیر پا گذاشتن حقوق قربانیان میانجامد.

۱- افزایش شمار کشته شدگان ملکی به دلیل رشد عملیات تروریستی، و ناامنی عمومی یعنی نقض سیستماتیک حقوق بشر. همچنین است سخنرانی در دفاع از حقوق كارگران و مستضعفان جامعه، در مقابل احمدی نژاد صاحب بالاترین میزان رشد واردات نیز هست، وارداتی كه به زعم بزرگان نظام، سم مهلك اقتصاد كشور است، وارداتی كه به عقیده كارشناسان و نقطه نظر رجال كشوری علت اصلی بیكاری كارگران است.

ما نه تنها با شما موافقیم بلکه خوشحالیم که شما نیز نظریات ما را تایید کرده اید. کشورهایی که الگوی جدیدی در سیاست بینالملل ارائه میدهند، درصدد هستند تا موازنهی قدرت را دگرگون نمایند و در این شرایط، منافع ملی آنان با سایر واحدهای سیاسی در شرایط تزاحم یا تقارن قرار میگیرد.

۳- خشونت علیه زنان، عدم تصویب قانون منع خشونت علیه زنان از سوی پارلمان (که طبق فرمان ریاست جمهوری نافذ است)، بیسوادی گسترده در میان ۹۰% از زنان جامعه و عدم دسترسی آنان به آموزش و درمان نشان دهنده وضعیت وخیم زنان در جامعه افغانستان است.

آنان با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که وظیفه این شش سازمان مدافع حقوق بشر هماهنگی بین اعضای خود جهت رصد و ثبت نقض حقوق بشر در بحرین و تاسیس پایگاهی برای ارائه اطلاعات و آمارهای یکپارچه و هماهنگ درباره نقضهای صورت گرفته و تمرکز بر این نقضها و افشای بیش از پیش آنها است.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العهد، شش سازمان مدافع حقوق بشر بحرین روز گذشته اعلام کردند که «شبکه حقوق بشر بحرین» را در منامه، پایتخت این کشور تاسیس میکنند. به گزارش همشهریآنلاین به نقل از فارس، «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به مسکو سفر کرده، در توییتی از گفتوگو با معاون وزیر خارجه روسیه درباره برجام خبر داد.

اوضاع را به دقت بررسی کرده و به محض دریافت اطلاعات جدید، گزارش را به روز رسانی می کنیم. اولا اختلاف بین سازمان خصوصی سازی و شرکت پالایش پخش بود و این اختلاف ناشی از یک مشاوره غلط بود که کارشناسان دستگاه به وزارت نفت داده بودند و گفته بودند وزارت اقتصاد می تواند مسئول صندوق شود در حالی که قانونا وزارت نفت می شد که من با آقای زنگنه صحبت کردم و حل شد.

اما با این حال در همان سال حسن روحانی همان زمان پاسخی به این مباحث داده بود که میتواند تصویر دقیقتری از روند شکلگیری سیاست خارجی در ایران به ما ارائه دهد. ۴- علی رغم بسیج قابل توجه زنان در انتخابات، قانون جدید انتخابات، کرسیهای زنان در شوراهای ولایتی را از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش داده است، با وجود این که زنان بسیاری در این شوراها موفق عمل نموده و خدمات ارزندهای را به مردم ارائه نمودند.

حضور موثر شما در کابل در هفته گذشته برای ما فعالان جامعه حقوق بشری و حقوق زنان افغانستان غنیمت بزرگی بود. در این زمینه، ما مشتاق خواندن راهکارهای نظارتی مستقل شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در افغانستان و ارائه کمک به دولت برای تقویت حاکمیت قانون هستیم.

چشم انداز خروج نیروهای بین المللی تا پایان سال۲۰۱۴ ، همراه با آزادی رهبران طالبان از زندان و حضور روزافزون آنها در موقعیتهای مهم، انجام اقدامات فوری را ضروری میسازند تا دستاوردهای مهم نهادی و دموکراتیک که پس از سال ۲۰۰۱ به دست آمدهاند تضمین و تثبیت شوند و نیز اطمینان حاصل شود که افغانستان به وضعیت نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر باز نخواهد گشت و مکانی امن برای تروریسم نخواهد شد.

چرا که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مسئولیت جلوگیری از نقض حقوق بشر را به عهده دارد. این خبر را نمایندگان شش جمعیت مدافع حقوق بشر بحرینی یعنی «جمعیت حقوق بشر جوانان بحرین»، «مرکز حقوق بشر بحرین» ، «جمعیت حقوق بشر بحرین» ، «سازمان مبارزه و مقابله با خشونت بحرین» – برافو – ، «سازمان اروپایی – بحرینی حقوق بشر» و «سازمان دفاع از امید» با حضور در کنفرانس خبری مشترک در پایتخت بحرین اعلام کردند.

نماینذگان این سازمانهای مدافع حقوق بشر توضیح دادند که این شبکه بر اساس اشتراک دیدگاه و مواضع و اهدافی که بین سازمانهای تشکیل دهنده آن دارد، تلاش میکند که پایههای دمکراسی و آزادی و حقوق بشر و عدالت را در بحرین مستحکم کند. بر اساس این گزارش٬ رژیم اسد طی 10 سال گذشته حدود 1.2 میلیون سوری را بازداشت و شکنجه کرده است.

انتظار می رود در سال پایانی برنامه پنجم توسعه (1394) میزان صادرات سیمان کشور به مرز 40 میلیون تن برسد. چنین رهیافتی به از میان رفتن کوششهای حقیقت یابی و عدالت خواهی، تداوم معافیت از مجازات و نقض بیشتر حقوق بشر منجر خواهد شد. این بیانیه مشترک در ادامه افزوده است که «شبکه حقوق بشر بحرین» همچنین بیانیهها و گزارشهای مشترکی را صادر خواهد کرد که به افشای بیش از پیش نقض حقوق بشر در بحرین خواهند پرداخت.