یک خبر خوش دیگر برای مستاجران/ شرایط وام جدید هم اعلام شد

البته در مدت کوتاه یک هفته و ماهانه شاهد رشد بیشتر شرکتهای بزرگ بودهایم؛ بهطوری که آمارها نشان میدهد شاخص هفتگی و ماهانه ۳۰ شرکت بزرگ به میزان ۲۷.۳ و ۱۰۴ درصد افزایش یافته است. اما در مقابل، در حالی که شاخص هموزن طی بازه کوتاهمدت رشد کمتری نسبت به دو شاخص قبلی ( ۱۲ درصد هفتگی و ۳۴.۵ درصد ماهانه) نشان میدهد، در بازه زمانی یک ساله این شاخص به میزان ۷۴۲ درصد رشد کرده است. این در حالی است که وام مسکن زوجین مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا ۱۲۰ میلیون تومان و وام مسکن زوجین سایر مناطق نیز تا ۸۰ میلیون تومان میتوانند از تسهیلات وام مسکن یکم 1400 استفاده کنند. براساس این قانون و فرمولَ، زوجهای تهرانی میتوانند تا مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان که ۱۰۰ میلیون آن تسهیلات خرید مسکن به ازای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان نیز وام جعاله است. برای دریافت وام مسکن باید از بانک مسکن بصورت اختصاصی آن را دریافت کرد اما در کنار آن بانکهای دیگری هستند که میتوانند این تسهیلات را با اعتبار ارائه دهند. پس از اعلام نتایج استخدام بانک کشاورزی 1400 پذیرفته شدگان نهایی باید در دوره آموزشی که توسط بانک برگزار می شود شرکت نموده و پس از آن می توانند فعالیت خود را آغاز نمایند.

البته از این رقم حداکثر ۷۰ درصد وارد بازار خواهد شد و مابقی آن برای خرید مایحتاج خانوارها ذخیره میشود. حمید اعرابی یکی از فعالان و کارشناس بازار سرمایه در گفتوگو با ایرناپلاس اظهار کرد: به نظر من ریسک بازار فوقالعاده بالا است. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: اینکه عموم مردم وارد بازار بورس شوند بسیار خوب است، اما اینکه داراییهای خود را بفروشند و با پول آن سهام بخرند، بهخصوص در شرایط کنونی بسیار خطرناک است. کامودیتی یعنی اقلام و اجناسی مانند فولاد، مس، نفت و امثالهم که ۹۰ درصد بازار را تشکیل میدهند و مابقی شامل خودرو، بانک، بیمه و خدمات است. بانک مرکزی، بانکی است که تمام نظام بانکی کشور زیر نظر این بانک فعالیت می کند. زمانی که شخص وام گیرنده اقساط را بطور کامل پرداخت کند می تواند به این مبلغ دسترسی پیدا کند. در اقتصاد ایران کل نقدینگی دست اشخاص بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است و ما اگر فرض را بر این بگذاریم که ۳۰ درصد مردم وارد بورس شوند، رقمی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان میشود. از سوی دیگر، نهایتاً ۳۰ درصد افراد وارد بازار خواهند شد، در نتیجه تنها هفت تا هشت درصد کل نقدینگی میتواند وارد بازار شود.

این رویکرد نتیجه پیشرفتهای صورت گرفته در فناوری اطلاعات است. در بانک سپه، ملت، صادرات، کشاورزی، اقتصادنوین و موسسه اعتباری کوثر میتوان تا سقف 50 میلیون تومان تسهیلات به صورت کارت اعتباری برای خرید کالاهای بادوام گرفت. به گزارش تجارتنیوز، حدود یک ماه قبل وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بدون ضامن پرداخت میشود. روز سهشنبه در حالی شاخص کل رقم ۹۸۰ هزار واحدی را پشت سر گذاشت که ارزش معاملات آن در یک روز کمرمقتر نسبت به روزهای قبلیاش به ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده بود. همینطور در این بازار دو میلیارد و ۳۷۵ هزار برگه سهم به ارزش ۶۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال داد و ستد شد. در بازه یک ماهه و یک ساله هم شاهد رشد ۹۴.۸ و ۴۶۰ درصدی شاخص کل بازار سهام بودهایم. همانطور که در بالاتر اشاره شد، رشد بیش از ۷۱ درصدی شاخص کل از ابتدای سال لزوما به معنی کسب چنین سودی توسط تمام سهامداران نیست و در عمل بسیاری از بورسبازان به چنین سودهای شگفتانگیزی دست نیافتهاند.

از آنجایی که ورود نقدینگی به بازار بهطور روزانه رقم ۲۰۰۰ میلیارد تومان است، به نظر من اگر بازار بخواهد با این روش پیش برود، دو تا چهار هفته دیگر بیشتر دوام نخواهد آورد. ایلان ماسک، مدیرعامل گروه خودرویی تسلا و شرکت اسپیس ایکس، که در ماه های اخیر به دلیل حمایتش از ارزهای دیجیتالی به ویژه دوج کوین جنجال های زیادی به پا کرده است، یک بار دیگر به دفاع از رمزارزها برخاست و ضمن اشاره به جذابیت این بازار، به سرمایه گذاران توصیه کرد در نهایت احتیاط اقدام به سرمایه گذاری کنند: بگذارید خیلی واضح بگویم، کسی نباید پولی که یک عمر را صرف جمع کردن آن نموده است، در بازار رمزارزها سرمایه گذاری کند. حال سؤال این است که آیا با رشد بیسابقهای که شاخص سهام داشته، هنوز این توصیهها میتواند بهعنوان سپری در برابر خطرات بازار عمل کند؟ به نظرم دولت بهمنظور پر کردن کسری بودجه خود مقداری هیجان کاذب در بازار ایجاد کرده و این موضوع میتواند عواقب اجتماعی خطرناکی به بار بیاورد. ایجاد ظرفیت ساخت تکنولوژی چالش مهم این نهادها است.