186-211, Cambridge University Press, New York

طی این دوره ایران بهطور میانگین روزانه 2280هزار بشکه نفت صادر کرده است. با این کار دولت هم کسری بودجه را جبران کرده و هم باعث افزایش تورم نشده است. ما با دولت نهم و دهمی روبهرو هستیم که موقعی که قیمت نفت افزایش داشت، تولید آن کاهش یافت و توانست با موضوعات سیاسی و گرفتارشدن در آنها، درآمدهای سالانه نفتی کشور را ناگهان از 113میلیارددلار به 50میلیارددلار برساند.

بخار آب تولید شده ، همانند آنچه در تولید برق از زعال سنگ ، نفت یا گاز متداول است، بسوی توربین فرستاده میشود تا با راه اندازی مولد ، توان الکتریکی مورد نیاز را تولید کند. در سال 1392 که آغازگر کاهش شتابان قیمت نفت بود هر بشکه نفت ایران با بهای 104 دلار معامله میشود و درآمدهای نفتی حاصل از صادرات به 41 میلیارد و 610 میلیون دلار میرسد.

وقتی در سال 1389 نیز قیمت هر بشکه نفت ایران به 76دلار رسیده بود و بیش از 24درصد نسبت به سال قبل رشد داشت، تولید و صادرات نفت ایران تنها نزدیک به سهدرصد افزایش داشت. احمدی نژاد گفت: بیش از یک میلیون خودروی پرمصرف ظرف 5 سال از رده خارج می شود، احداث پالایشگاه برای تولید سوخت از دیگر برنامه های دولت است. در بازخوانی میزان تولید و صادرات و درآمدهای نفتی کشور از سال 1360 به اینسو، ما با یک موضوع جالب و قابلتامل روبهرو هستیم، با دولتی که درآمدهای نفتی آن به تنهایی برابر 57درصد درآمدهای نفتی کل تاریخ جمهوری اسلامی ایران است و اتفاقا مردم هم در همین دوره دچار مشکلاتی شدند که قبلا کمتر تجربه کرده بودند.

در سال 1390 شاهد نفت هر بشکه 110دلار هستیم و در سال 1391 هر بشکه نفت ایران 107دلار معامله شده، میزان تولید و صادرات نفت طی این دو سال از سوی مراجع ذیربط اعلام نشده، اما آمارهای اوپک حکایت از درآمد نفتی به ترتیب: 113 و 50میلیارددلاری در این دو سال دارد.

چه مفاهیم اساسی از فیزیک کلاسیک به فیزیک قرن بیستم ، که با ذرات خیلی و خیلی سریع سروکار دارد ، انتقال یافتهاند؟

درآمد نفتی کل دوران هاشمی برابر با 123میلیاردو 60میلیوندلار بوده است. در دوران هاشمی قیمت نفت نزدیک به 28درصد نسبت به دوره قبل کاهش داشت، اما درآمدهای نفتی با رشد بیش از 20درصدی هم روبهرو بود. که در آن منظور از ارزش کل سهام معامله شده به قیمت ثابت دلار سال 2000، درآمدسرانه، تولیدات صنعتی، تورم، نرخ سود بانکی، نرخ ارز می باشد و همچنین متغیر درآمدهای نفتی به صورت متغیر دامی ( مجازی) به دلیل اینکه در برخی از کشورهای منتخب متغیر درآمد نفتی وجود ندارد این متغیر به صورت متغیر مجازی وارد شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه به اظهارات اخیر «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا درباره حضور تعدادی از نظامیان آمریکایی در شرق سوریه به منظور ممانعت از تسلط داعش بر میادین نفتی را عاری از حقیقت خواند و طبق تصاویری ماهوارهای که از دخالت نظامیان آمریکا در قاچاق نفت سوریه منتشر کرده، این ادعا را زیر سوال برد. منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در سال 1377 به منظور ايجاد تأسيسات پالايشگاهي و انجام فعاليتهاي گوناگون پاييندستي و بالادستي صنعت نفت و گاز و پتروشيمي و همچنين انجام عمليات پشتيباني و خدماتي به موجب مصوبه هيئت وزيران تأسيس گرديد.

اما از سال 1385 شانس از هر طرف به سمت دولت نهم هجوم آورد، درآمد نفتی ایران ناگهان به 01/62 میلیارددلار رسید، در سال 1386 درآمد نفت ایران برابر 6/81 میلیارددلار و در سال 1387 این درآمد برابر 9/81 میلیارددلار ثبت شد. افزایش درآمدهای نفتی دولتهای نهم و دهم را نمیتوان به پای تحولات صنعت نفت گذاشت، در واقع قیمت جهانی نفت و تحولات بینالمللی، این پول را به دولت رساندند.

در واقع در این هشت سال اوضاع، سال به سال رو به بدترشدن پیش رفت. در تحلیل انتخابهای شرکتهای انحصار چندجانبه در رابطه با قیمتگذاری و مقدار تولید باید به همدستی آنها یا رقابتکردنشان توجه کنیم. در سال 86 پس از کاهش بیش از ششدرصدی تولید روزانه، با افزایش نزدیک به دودرصدی تولید، صادرات نفت ایران به دوهزارو480 بشکه در روز میرسد و همزمان قیمت نفت ایران هم با بیش از 13درصد افزایش نسبت به سال قبل به 3/69 دلار در هر بشکه میرسد.

اگر دولت بیشتر درآمدهای حاصل از افزایش قیمت نفت را به سرمایه­گذاری اختصاص دهد، با فرض اینکه سرمایه­گذاری مولد میباشد، باعث رشد تولید می­شود. مطالعه حاضر به بررسی اثر درآمدهای نفتی بر تولید و نوسانات آن در ایران با استفاده از داده های سری سالانه، طی دوره 1387-1344 می پردازد. مقام های روسی بارها اعلام کردند که آمریکا برای غارت داراییهای مردم سوریه نظامیان خود را به این کشور باز میگرداند.

فرض کنید از فردا تمام سیستم های حکومتی، نظامی و دولتی تعطیل شوند و پول نفت را به حساب هر یک از ما بصورت مساوی واریز کنند. «علی اصولی» مدیر عامل شرکت نفت خزر، تخمین می زند که میدان گازی چالوس معادل یک چهارم میدان گازی فوق غول پیکر پارس جنوبی و برابر با حدود ۱۱ فاز این میدان دارای ذخایر گازی است.

در این سال قیمت هر بشکه نفت ایران به 66/94 دلار میرسد، رقمی که میتوانست یک فرصت طلایی برای کشور باشد.

قیمت نفت: اگر چه افزایش قیمت نفت باعث افزایش تولید ناخالص ملی برای کشورهای صادرکننده­ی نفت می­شود اما، بایددرنظرداشت که مصرف کننده­ی نهایی محصولات و مشتقات نفتی، به طور عمده کشورهای درحالت وسعه هستند. در سال 85 نیز نسبت به سال 84 با افزایش قیمت بیش از 20درصدی قیمت نفت ایران مواجه هستیم، نفت هر بشکه 60دلاری در حالی صادر شد که تولید و صادرات ایران بیش از ششدرصد هم نسبت به سال گذشته کاهش و به دوهزارو433هزار بشکه در روز رسیده بود.

با افزایش قیمت از ۳۰۰۰ تومان به ۴۰۰۰ تومان (افزاش قیمت ۲۹ درصدی مطابق روش قوسی یا نقطه میانی) مقدار عرضه شده از ۱۰۰ درصد به ۲۰۰ درصد میرسد (افزایش ۶۷ درصدی). در شرایط فعلی اقتصاد ایران با توجه به موانع و محدودیتهای ناشی از تحریمهای بینالمللی، اهمیت تأمین منابع مالی از طریق مالیات و اجرای سیاستهای اقتصادی را دو چندان کرده است. سال 90که سالی طلایی برای طلای سیاه است درآمدهای نفتی به 113 میلیارددلار میرسد، اما در سال 91 دیگر با روند کاهش را طی کرده و به 50 میلیارد دلار میرسد.

در سال 1387 با وجود افزایش 37درصدی قیمت، (نفت 94.66 دلاری) میزان تولید 17 درصد نیز کاهش مییابد بطوری که میزان تولید به 2 هزارو 56 هزار بشکه در روز رسیده است. در سال 85 نیز نسبت به سال 84 با افزایش قیمت بیش از 20 درصدی قیمت نفت ایران مواجه هستیم، نفت هر بشکه 60 دلاری در حالی صادر شد که تولید و صادرات ایران بیش از 6 درصد هم نسبت به سال گذشته کاهش و به 2 هزارو 433 هزار بشکه در روز رسیده بود.

بالاترین قیمت نفت ایران طی این دوره در سال 1369 هر بشکه برابر با 21دلار و پایینترین در سال 1373 هر بشکه برابر با 15دلار بود.

در سال 1384، درآمد نفتی سال اول احمدینژاد برابر 83/53 میلیارددلار بود که زیاد با سال 83 فرق نکرد. همین اول مشخص کنیم که بانک مرکزی در دولت محمود احمدینژاد از سال 1387 به بعد، یعنی سال پایانی دولت اولش، دیگر آمار دقیقی در مورد صادرات نفت ارایه نداد. اما دوران خاص محمود احمدینژاد؛ این خاص نه از جهت سیاسی-اجتماعی-بینالمللی، که البته در همه اینها هم این دولت خاص بوده، بلکه از نظر صادرات نفت و درآمدهای نفتی.

میرترابی اضافه میکند: میتوان با سرمایهگذاری در این بخش و استفاده از برخی فیلترها، میزان آلایندگی مازوت را کاهش داد، البته هر چقدر فرآوردههای نفتی سنگینتر باشد زمانی که میسوزد آلودگی بیشتری تولید میکند که ناشی از ترکیب شیمیایی این نوع مواد سنگین است. در سال1393 نسبت به سال قبل از آن، 12 درصد از تولید روزانه نفت و 14.8 درصد نیز از صادرات نفت کاسته شده که البته این روند بیشتر ریشه در کاهش بهای نفت داشته است.

در سال 1389 نیز قیمت هر بشکه نفت به 76 دلار رسیده بود و بیش از 24 درصد نسبت به سال قبل رشد داشت، تولید و صادرات نفت ایران تنها نزدیک به 3 درصد افزایش یافت.

این پژوهشگران بر این باورند که در کشور هلند، منابع گازی نامتعارف میتواند جایگزین مناسبی برای گازهای متعارف باشد که حدود 25 سال آینده به طور قابل ملاحظهای کاهش خواهد یافت. همانگونه که مشاهده میشود در سال 1380 عمر ذخایر گازی کشور حدود 400 سال برآورد شده است که این میزان تا سال 1404 به کمتر از 100 سال و تا سال 1414 به حدود 30 سال کاهش خواهد یافت.